اکسیژن ساز چست ؟! آشنایی با فواید و مزایای اکسیژن ساز

چه لزومی به استفاده از مکمل اکسیژن یا اکسیژن ساز هست؟ کدام یک از انواع اکسیژن سازها کارکرد بهتر و قیمت مناسب تری دارند؟

تیم مشاوره ی گروه آبی سلامت در این مقاله به شما پاسخ می دهد.

چرا اکسیژن ساز

اکسیژن ساز

اکسیژن مهمترین گاز تنفسی برای انسان است. به طوری که کاهش اندکی از غلظت آن در خون طبعات خطرناکی برای انسان در پی دارد.

در برخی از بیماری های تنفسی، جذب اکسیژن به مقدار کافی برای بدن فرد مقدور نیست. در این مرحله لزوم استفاده از اکسیژن سازها برای بیمار مشخص می شود.

مکمل های اکسیژنی با بالابردن حجم اکسیژن در برابر دیگر گازها باعث می شوند جذب این گاز توسط ریه ی فرد راحت تر امکان پذیز شود و بیمار از خطرات کاهش اکسیژن تنفسی در امان بماند.

به همین دلیل است که پزشکان و متخصصان تنفسی استفاده از آن را برای بیمار تجویز می کنند و به فراخور حال بیمار دستور به مصرف یک یا چند ساعته آن می دهند.

فواید و مزایای اکسیژن ساز

کاهش غلظت اکسیژن در بدن با علایمی همچون کبودی لبها و صورت همراه است. در این مرحله با استفاده از اکسیژن تراپی می توان از آسیب های جدی همچون تورم مغزی جلوگیری کرد.

در این روش، اکسیژن توسط دستگاه اکسیژن ساز برای بیمار آماده شده و با ورود آن به ریه ها و انتقال به بافت ها توسط گردش خون، عمل اکسیژن رسانی بهبود یافته و تسریع پیدا می کند.

موارد مصرف دستگاه اکسیژن ساز برای بیمارانی از قبیل: انسداد ریه و آمفیزیوم ها، بیماران قلبی، آمبولی هوا، پنومونی و بیماران مبتلا به آسم می باشد.

  سلامت جنسی و تاثیر در زندگی زناشویی

همچنین از این دستگاه در افراد سالم و برای کمک به استراحت عمومی، آرامش و خواب راحت نیز اسفاده می شود.هم چنین در مقاله “معایب دستگاه اکسیژن ساز” به طور کامل به معایب این دستگاه پرداخته ایم که مطالعه آن می تواند مفید باشد.

مشخصات عمومی اکسیژن ساز

برخی از فواید و مزایای استفاده از دستگاه اکسیژن ساز به قرار زیر است:

 • کمک به بهبود سیستم تنفسی در بیماری های همچون کرونا
 • تسریع و تنظیم گردش خون
 • جلوگیری از بالا رفتن فشار خون
 • کاهش بیماری ها قلبی
 • بهبود خونرسانی به بافت ها
 • بهبود عملکرد ریوی در افراد سیگاری
 • بهبود فعالیت مغز و افزایش حافطه در سالمندان
 • سلامت جنین و بهبود سیستم عصبی جنین در زنان باردار
 • جلوگیری از پیشروی بیماری های تنفسی همچون آسم
 • راحتی تنفس در افراد با سابقه شیمیای جنگ

مشخصات عمومی اکسیژن ساز

اکسیژن ساز وسیله ای پزشکی برای بهبود هوای تنفسی و اکسیژن رسانی حداکثر است. این دستگاه در اتاق قرار داده شده و با فیلترهای ما خود نسبت اکسیژن را افزایش می دهد.

انواع اکسیژن سازها

اکسیژن سازها از نظر کاربری و کارکردی قابل دسته بندی هستند.

دستگاه های اکسیژن ساز از نظر کاربری به دو شکل قابل حمل ( پرتابل) و ثابت تقسیم بندی می شوند.

اکسیژن سازهای پرتابل مناسب افرادی است که نیاز به اکسیژن در مسافرت و یا حرکت دارند و دستگاه های ثابت بیشتر برای استفاده در منزل یا محیط کار افراد ساخته شده.

همچنین در تقسیم بندی دیگر اکسیژن سازها از دیدگاه کارکردی به دو نوع ممتد و متقاطع تقسیم بندی می شوند. اکسیژن سازهای ممتد، همانطور که از نامشان پیداست اکسیژن را به صورت ممتد منتشر می کنند و اکسیژن ساز های متقاطع یا ایمپالسی اکسیژن را در فواصل زمانی کوتاه و منظم منتشر می کنند. مطالعه مقاله “بهترین دستگاه اکسیژن ساز” را پیشنهاد می کنیم.

اکسیژن ساز ها چگونه کار می کنند؟

فواید و مزایای اکسیژن ساز

این دستگاه با جذب هوای اطراف و جدا سازی گازها اکسیژن تولید می کند. از آنجا که میزان نیتروژن در هوا 78 درصد و اکسیژن 21 درد میباشد، اکسیژن ساز پس از جذب هوای اتاق و حذف نیتروژنِ آن، اکسیژن با خلوص 95 درد تولید می کند و آن را توسط ماسک یا نازل در اختیار مرف کننده قرار می دهد.

  آشنایی با محصولات برند بریسک

قطعات جانبی اکسیژن سازها

در هنگام خرید اکسیژن ساز مناسب بهتر است به این قطعات جانبی توجه شود

 • باتری

استفاده از باتری در اکسیژن سازهای پرتابل مرسوم است. این نوع از اکسیژن ساز ها در شرایط متحرک برای بیمارانی که نیاز به حرکت دارند مورد استفاده قرار می گیرد. از ویژگی این نوع اکسیژن ساز نسبت به نوع ثابت، قابلیت استفاده همیشگی از اکسیژن است. با تهیه چند باتری قابل شارژ دیگر بیمار نگران نوسانات احتمالی برق و قطع شدگی در اکسیژن رسانی نمی شود.

 • فیلتر گرد غبار

این فیلتر ها که هر چند وقت یکبار تعویض می شوند اجزای مهم اکسیژن ساز هستند. آنها با فیلتراسیون آلودگی هوا قبل از ورود به دستگاه باعث طول عمر دستگاه می شوند

 • اکسیمتر

این دستگاه مهم میزان اکسیژن خون افراد را نشان می دهد از دیگر لوازم جانبی اکسیژنسازها می توان به  کوله پشتی، نازل کانولا، چرخ دستی همراه و آداپتور مرطوب ساز اشاره کرد که در صورت نیاز بیمار در هنگام خرید همراه با دستگاه ارایه می شوند.

روش استفاده صحیح از اکسیژن ساز

برای کارایی بهتر و نگهداری بیشتر از دستگاه اکسیژن ساز لازم است با اول استفاده از آن آشنا شویم:

 1. ابتدا کابل الی را به برق متصل مینماییم
 2. دستگاه را به اتاق مناسبی برده و در حد فاصل یک متری از دیوار قرار می دهیم
 3. لیوان مرطوب کننده را به دستگاه متصل می کنیم
 4. فیلتر خارجی را در مکان خود متصل می کنیم
 5. نازل یا ماسک را به خروجی متصل می کنیم
 6. دستگاه را روشن می کنیم
 7. با استفاده از فلومتر جریان اکسیژن را تنظیم میکنیم
 8. در صورت مشاهده حباب در لیوان مرطوب کننده میتوانیم از نازل و یا ماسک استفاده کنیم
  سرطان چیست

نگهداری کردن اکسیژن ساز

با توجه به اهمیت اکسیژن ساز در سلامت بیمار و لزوم کاراییِ همیشگی آن بهتر است با برخی موارد مهم در نگهداری اصولی از اکسیژن ساز آشنا شویم

نگهداری کردن اکسیژن ساز

محافظ برقی

استفاده از یک محافظ برقی قوی باعث حفظ کارایی مادام وعدم قطعی در هنگام نوسانات برق شهری می شود که این امکان برای تنفس فرد بیمار حیاتی است

فیلتر ها

برخی انواع اکسیژن سازها دارای فیلتر خارجی می باشند. لازم است این فیلتر ها هفته ای یک بار با آب مقر شسته شده و کاملا تمیز شوند. در خصوص فیلترهای داخلی لازم است برای تعویض حتما با سرویسکاران مجاز تماس حاصل شود

محل قرارگیری

حدود یک متر فاصله برای کمپرسورهای دستگاه لازم است تا هوای کافی را به دستگاه منتقل کنند. پس حفظ این فاله از سطح دیوار، مبل و… برای کارایی بهتر دستگاه لازم است

گرد و غبار

حجم بالای گرد وغبار در هوای اطراف باعث از کارافتادگی فیلترها و فشار بیشتر به کمپرسور دستگاه می شود. برای جلوگیری از این اتفاق لازم است ححتی الامکان دستگاه را در مکان هایی که کمتر در معرض گرد و غبار هستند تعبیه کنیم

بایدها و نبایدهای اکسیژن ساز

 • باید شیلنگ اکسیژن از تاب خوردگی و سوراخ شدگی محافظت شود
 • باید بدنه دستگاه همیشه با استفاده از مواد شوینده تمیز شود
 • نباید بر روی دستگاه در هیچ حالتی آب ریخته شود . نباید دستگاه در نزدیک آتش نگه داشته شود

جمع بندی

دستگاه اکسیژن ساز هم در افراد سالم و هم بیمار کاربرد دارد. کارایی این دستگاه بهبود هوای تنفسی و عملکرد بهتر اندامها و ارگانهای مرتبط با تنفس است. از آنجا که انواع مختلف با کارایی های مختلف از این دستگاه در بازار موجود است، مشاوران زبده ی ما در آبی سلامت آماده اند تا شما را در تهیه بهترین و اقتصادی ترین نوع اکسیژن ساز برای مورد استفاده شما راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *