مقالات

24 فواید بالش مخصوص دنبالچه و نشیمنگاه + مضرات !

بالش نشیمنگاه

برای بهره بردن از فواید بالش نشیمنگاه (بالش زیر نشیمنی) ابتدا باید به توضیح علل نیاز به استفاده از آن بپردازیم.امروزه اکثر افراد، به علت وجود موقعیت های شغلی پشت میز نشینی خود، مجبور به نشستن در مدت زمان طولانی می باشند، با توجه به اینکه نشستن در مدت زمان طولانی، باعث بروز انواع آسیب و حتی مرگ زودرس می شود، یک راه آسان و بسیار ارزان برای جلوگیری از این آسیب های احتمالی ، بهره بردن از فواید بالش نشیمنگاه می باشد.بسیاری از انواع صندلی هایی که در طول روز روی آنها می نشینیم از نظر پزشکی استاندارد نبوده و به طور مناسب طراحی نشده اند.

استفاده از صندلی نامناسب معمولاً استخوان لگن را فشرده و راستای لگن و ستون فقرات را به هم می ریزد و عملاً فرد را مجبور می کند که برای راحتی بیشتر به سمت جلو خم شوند و یک حالت قوز مانند به خود بگیرد.بکار گیری صندلی های اداری ارگونومیک می تواند یک راه حل خوب برای آن دسته از افرادی باشد که مجبور به نشستن در پشت میز خود برای یک زمان طولانی هستند، اما استفاده از این مدل صندلی ها متقبل هزینه بسیار زیادی می باشد و امکان جابجایی آن، برای استفاده در موقعیت های دیگر مانند نشستن در ماشین ، خانه یا مکان های عمومی وجود ندارد.

همچنین ممکن است نشستن برای برخی افراد یا سالمندانی که دچار زخم‌ یا آسیب‌های مربوط به استخوان دنبالچه هستند، حتی در مدت زمان کوتاهی بسیار دشوار باشد، در نتیجه استفاده از یک بالش مخصوص دنبالچه می‌تواند کمک بسیاری به این افراد در امر نشستن نماید.انواع مختلفی از بالش مخصوص دنبالچه تولید شده است که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشند. در این مرحله ممکن است در هنگام خرید بالش طبی نشیمنگاه، این سوال برای افراد به وجود بیاید که با وجود انواع مختلفی از بالش مخصوص دنبالچه در بازار، کدام یک مناسب‌تر است؟

بنابراین قبل از تهیه بالش مخصوص دنبالچه، در ابتدا بهتر است بدانید بالش طبی نشیمنگاه چیست و با خواص زیر نشیمنی آشنا شوید.بالش طبی نشیمنگاه که به نام بالش دونات نیز شناخته شده است، نام خود را از شکل ظاهری ویژه گرفته است.این بالش دارای طراحی‌های مختلفی در شکل ظاهری خود بوده و ممکن است به صورت مربع، دایره و اشکال ارگونومیک باشد.

فواید بالش مخصوص دنبالچه

 

فواید بالش مخصوص دنبالچه و نشیمنگاه (بالش طبی نشیمنگاه) :

 1. سبک و قابل حمل بودن
 2. قابلیت استفاده بر روی انواع صندلی
 3. ارزان بودن
 4. ایجاد حالت صحیح ارتوپدی برای ستون فقرات، لگن و استخوان دنبالچه در هنگام نشستن بر روی صندلی های غیر استاندارد.
 5. تقسیم مجدد نیروی فشاری وارد شده بر بدن در هنگام نشستن و محافظت پوست بدن در برابر ساییدگی و ایجاد زخم
 6. بهبود کیفیت گردش خون در لگن و پاها با کم کردن فشار حاصل از نشستن طولانی مدت.
 7. تقسیم فشار وارده بر کمر با حفظ منحنی های پشت و چرخش راحت نشیمنگاه
 8. جلوگیری از قوز کردن فرد به هنگام نشستن
 9. بهبود حالت انحنای ستون فقرات و قرار دادن آن در حالت صحیح ارتوپدی، که یکی از عوامل کاهش نیاز به واکر برای حفظ تعادل، در هنگام پیری می باشد.
 10. قرار دادن استخوان دنبالچه و لگن فرد در قسمت فرو رفته بالش نشیمنگاه و ایجاد یک پایه ارگونومیک برای نشستن، به منظور بهبود و کاهش درد های مزمن دیسک کمر.
 11. توزیع تمام وزن بدن به طور مساوی روی صندلی و بالش نشیمنگاه به منظور جلوگیری از خستگی و درد مزمن، کاهش سطح استرس و کاهش فشار در قسمت تحتانی بدن .
 12. یکی دیگر از بهترین مزایای استفاده از فواید بالش نشیمنگاه کم کردن فشار وزن و ایجاد تعادلی است که هنگام نشستن روی استخوان دنبالچه ،ناحیه ساکروم باسن و پشت شما ایجاد می شود.

یک بالش نشیمنگاه به دلیل طراحی خاص خود ، به کاهش کشش و کم کردن درد های مزمن که به هنگام نشستن های طولانی مدت، به اعضای قسمت میانی و تحتانی بدن وارد می شود، کمک می کند.

بنابراین اگر از صندلی های معمولی اداری استفاده می کنید ، پیشنهاد ما به شما ، استفاده از بالش نشیمنگاه به عنوان یک راه حل آسان و بسیار ارزان برای جلوگیری از آسیب های احتمالی و بهره جویی از فواید بالش نشیمنگاه در محافظت از بدن می باشد. پیشنهاد می شود مطلب “ماساژور چیست را بخوانید.

بالش‌های نشیمنگاه می‌توانند دارای ویژگی‌های ویژه مفیدی باشند، مانند:

 •  روکش قابل شستشو که به راحتی جدا شده و تمیز می‌شود.
 •  پوششی مشبک یا قابل تنفس که تعریق را به حداقل می‌رساند.
 •  کفی بدون لغزش که بالش را به طور ایمن در زیر فرد نگه می‌دارد.
 • یک لایه ژل خنک کننده که بالش را در لمس خنک نگه می‌دارد و موجب کاهش تعریق در اثر نشستن طولانی مدت می‌شود .

به طور کلی، بالشتک دنبالچه، اغلب یک بالش گرد با سوراخی در وسط است که برای کاهش درد ناشی از نشستن روی سطوح صاف طراحی شده است.این سوراخ باعث کاهش فشار وارده به استخوان دنبالچه می‌شود و می‌تواند نشستن را بسیار راحت‌تر کند.اغلب انواع بالشتک دنبالچه با توجه به ابعاد استاندارد خود، قابل حمل و نرم هستند و می‌توانند در بسیاری از موقعیت‌ها و مکان‌ها مورد استفاده قرار گیرند.از انواع بالشتک دنبالچه می‌توان به راحتی به روی انواع صندلی و مبلمان و حتی صندلی ماشین نیز استفاده نمود.

 

بالشتک مخصوص دنبالچه برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

همه‌ انواع مختلف بالشت نشیمنگاه می‌توانند فشاری را که در هنگام نشستن طولانی مدت به استخوان دنبالچه وارد می‌شود را کاهش دهند. همچنین می‌توانند از زخم‌های فشاری جلوگیری کنند، جریان خون را بهبود بخشند و به عنوان کمک کننده موجب شوند تا فرد مدت طولانی را بدون درد در حالت نشسته به سر برد.از انواع بالشتک مخصوص دنبالچه می‌توان برای مراقبت‌های پس از جراحی و همچنین برای شرایطی مانند سیاتیک، تنگی نخاع و آرتروز استفاده کرد.

 

فواید بالش مخصوص نشیمنگاه

 

چه افرادی بهتر است از بالشت نشیمنگاه استفاده نمایند؟

هرفردی که هنگام نشستن دچار درد در ناحیه کمر یا درد در دنبالچه می‌شود می‌تواند از بالشت نشیمنگاه استفاده کند. سالمندانی که برای مدت طولانی بدون حرکت هستند و همچنین کسانی که زخم‌های فشاری قابل توجهی دارند، استفاده از یک بالشتک مخصوص دنبالچه توصیه می‌شود.یکی از خواص زیرنشیمنی حذف فشار وارده بر دنبالچه‌هایی که دچار افتادگی هستند، می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از فیزیوتراپ‌ها برای کاهش فشار در حین بهبود استخوان دنبالچه، استفاده از یک بالش طبی را تجویز می نمایند.
یکی دیگر از خواص زیر نشیمنی، می توان به تصحیح حالت نشستن فرد و جلوگیری از خمیدگی ستون فقرات اشاره کرد.از دیگر خواص زیر نشیمنی تاثیرات مثبت آن بر لگن و سیاتیک می‌باشد. واضح‌ترین مزیت بالینی بالشتک دنبالچه این است که باعث تسکین درد در ناحیه کمر و ناحیه دنبالچه می‌شود. این نواحی می توانند به ویژه در هنگام نشستن طولانی مدت بسیار ظریف و حساس باشند، به همین دلیل بالشتک‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فشار روی پایه ستون فقرات را کاهش دهند.

از مهم‌ترین فواید بالش طبی نشیمنگاه که فواید ثانویه نیز به شمار می‌آیند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 •  پشتیبانی ملایم با توجه به طراحی دقیق بالشتک دنبالچه
 •  فوم باکیفیت این بالش‌ها حمایت ملایمی را برای ستون فقرات فرد فراهم می‌کند.
 •  با ثابت کردن استخوان دنبالچه در موقعیت راحت‌تری، بالشتک‌ها به فشار ملایم لگن به سمت جلو کمک می‌کنند.
 •  بهبود وضعیت بدن
  زمانی که فرد برای مدت زمان طولانی می‌نشینید، برای راحتی بیشتر به سمت جلو خم می‌شود. با این حال، برای جلوگیری از این اتفاق، یک بالشتک دنبالچه کمک می‌کند تا لگن فرد را کمی بالا ببرد و ستون فقرات را در وضعیت عمودی‌تری نگه دارد.
 •  جلوگیری از صدمات
  بالشتک های دنبالچه بهترین ابزار برای تسکین درد ناشی از جراحات هستند، همچنین بهترین ابزار برای جلوگیری از آسیب ثانویه می‌باشد. در بیشتر موارد، آسیب‌های دنبالچه معمولاً در نتیجه وضعیت نشستن نامناسب ایجاد می‌شوند. بالشتک‌های دنبالچه در وهله‌ی اول از بروز صدمات جلوگیری می‌کنند. هنگامی که فرد پس از جراحی، از روز اول وضعیت بدنی مناسب خود را حفظ نماید، از ایجاد درد وانویه دنبالچه جلوگیری به عمل می‌آید.
 •  بهبود گردش خون
  در بیشتر مشاغل روزانه، افراد باید بیشتر وقت خود را در پشت میزهای خود در حالت نشسته بگذرانند،
  به همین دلیل ممکن است دچار مشکلات سلامتی مانند چاقی و گردش خون ضعیف شوند.
  گردش خون ضعیف ممکن است به دلیل وضعیت نامناسب بدن باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید اطمینان حاصل کنید که هنگام نشستن در دفتر خود، وضعیت بدنی خوبی داشته باشید. بالشتک دنبالچه بهترین ابزاری است که به فرد کمک می‌کند تا بهترین حالت نشستن را برای بهبود گردش خون داشته باشد.
 •  تسریع بهبودی
  از دیگر فواید بالش طبی نشیمنگاه تاثیر مثبت این بالش در روند بهبودی و کاهش دوران نقاهت را می‌توان نام برد
  امروزه این بالش‌ها به علت مزایای زیادی که دارند، توسط بسیاری از پزشکان توصیه می‌شوند.

مضرات استفاده نکردن از بالش نشیمنگاه

1. فشار حاصل از نشستن طولانی مدت باعث جلوگیری از گردش خون کامل می شود. کند شدن سرعت گردش خون باعث به خواب رفتن و ایجاد حس کرختی و سوزن سوزن شدن اندام تحتانی می گردد.

2. بافت ها و عضلات به علت دریافت نکردن مقدار اکسیژن مورد نیاز حاصل از کندی گردش خون بر اثر فشار نشستن، مواد زائد متابولیکی را به درستی دفع نمی کنند، در نتیجه این مشکل باعث ایجاد خستگی و درد مزمن و کاهش سلامت قلب و عروق می شود.
3. یکی دیگر از تأثیرات منفی فشار حاصل از نشستن طولانی ، هضم ضعیف است که می تواند باعث ایجاد بیماریهای گوارشی مانند : یبوست ، سوزش سر دل ، اسهال، نفخ، گرفتگی عضلات شکم، دل درد، IBS (سندرم روده تحریک پذیر) شود.
4. از مضرات فشار حاصل از نشستن بدون بالش نشیمنگاه می توان به ساییدی و ایجاد تیرگی در پوست اندام تحتانی اشاره کرد
5. استفاده نکردن از بالش نشیمنگاه در نشستن های طولانی باعث ایجاد مشکلاتی در نواحی تناسلی می کند. مانند ایجاد آسیب هایی مانند فتق بر اثر فشار در بیضه ها برای آقایان، و همچنین ابتلا به انواع عفونت و قارچ واژینال بر اثر جریان نداشتن هوا در خانم ها.
6. فشار به مهره های کمر و ایجاد دیسک و گودی کمر

 

بالش مخصوص دنبالچه

 

7. فشار به مهره های گردن و در نهایت ابتلا به آرتروز گردن

8. با ایجاد حالت نامناسب انحنای ستون فقرات دنده ها نیز در حالت بدی قرار گرفته که موجب آسیب رسانی به اندام های داخلی از جمله کبد می شود.
9. خم شدن به جلو بر اثر استفاده نکردن از بالش نشیمنگاه موجب افتادگی سرشانه و ایجاد قوز می شود.
10. بالابردن ریسک ابتلا به دردهای سیاتیک
11. بالا بردن ریسک ابتلا به فیشر و همورویید
12. بالا بردن درصد تجمع چربی در ناحیه شکم و به اصطلاح شکم آوردن حتی در افراد لاغر
13. افزایش احتمال چاقی در ناحیه بالا تنه و ناموزون شدن اندام بدن
14.ابتلا به سنگ کلیه به علت ته نشین شدن ادرار در مثانه به مدت طولانی و نداشتن حس تخلیه که بر اثر قرار گرفتن در وضعیت نامناسب انحنای ستون فقرات ایجاد می شود.
15. افزایش ریسک ابتلا به افتادگی پروستات و مثانه به علت فشار و سنگینی حاصل از تخلیه دیر هنگام
16. افزایش فشار به زانوها به هنگام بد نشستن و ابتلا به انواع بیماریهای ارتوپدی زانو
17. التهاب استخوان دنبالچه
18. ایجاد کیست پیلونیدال یا مویی
19. باعث ایجاد انحراف در استخوان لگن می گردد
20. از عوارض انحراف لگن افتادگی رحم و بالابردن ریسک سقط جنین می باشد.
21. گردش خون کند عامل کم شدن سوخت و ساز بدن می باشد در نتیجه باعث بالا بردن میزان چربی و قند می شود.
22. خطر ابتلا به دیابت بر اثر افزایش قند خون
23. افزایش ابتلا به زخم فشاری در ناحیه ساکروم نشیمنگاه
24. بالا رفتن اوره و اوریک اسید خون و در نهایت تورم پاها به علت گردش خون نامناسب

 

جنس و ساختار بالش نشیمنگاه

بهترین بالش نشیمنگاه از فوم حافظه یا ژل، و یا ترکیبی از این دو ساخته شده است . بالش نشیمنگاه ژلی یا فومی هر دو از مواد اولیه یکسانی ساخته شده اند که ویسکو الاستیک نامیده می شوند ، اما ژل باعث اتلاف بهتر و بیشتر گرما می شود ، گرچه گران تر و مستعد تجزیه است. بهترین تردمیل خانگی را بشناسید.

بالش‌های ساخته شده از فوم ژل دوام و ماندگاری طولانی‌تری دارند. این بالشت‌ها نرم، اسفنجی و راحت‌تر از سایر انواع بالش‌ها هستند..
مموری فوم:
بالش‌های مموری فوم با استفاده منظم با فرم بدن فرد منطبق می‌شوند و احساس راحتی و نرمی زیادی را به فرد می‌دهند..
مدل بادی:
این بالشت معمولاً از نایلون یا وینیل ساخته شده است که قبل از استفاده باید با هوا پر شود. بالش‌های نشیمنگاه باید با شکل و اندازه بدن فرد متناسب باشد.در انتخاب یک بالشت میزان تراکم آن بسیار مهم است. یک بالش طبی باید بسیار نرم باشد، اما آنقدر محکم باشد که بتواند حمایت مناسبی را از نشیمنگاه ارائه دهد. یک فوم با چگالی بالا باید شکل خود را حفظ کرده و میزان پشتیبانی مناسب را ارائه دهد. بالشی که خیلی نرم یا خیلی نازک است برای سالمندان با فریم‌های سنگین‌تر ایده آل نیست. بیشتر بالش‌های دونات قابل حمل هستند،

بالش زیر نشیمنیفواید بالش نشیمنگاه فوم مموری در حفظ سلامت ارتوپدی کمر، کاهش درد دیسک های فتق شده، کاهش درد سیاتیک ، پشتیبانی از کمر و استخوان دنبالچه ، کاهش دردهای مفصل ران، از فواید بالش نشیمنگاه ژلی بیشتر می باشد.

چند نکته برای بهره جویی بیشتر از فواید بالش مخصوص دنبالچه در هنگام استفاده

 • در حالی که پاها را روی زمین قرار داده اید بنشینید و نشیمنگاه خود را کمی به عقب بچرخانید.
 • از کشیدن یا ضربدری قرار دادن پاها خودداری کنید.
 • در هر نیم ساعت به مدت 3 دقیقه از جای خود بلند شوید و حرکت کنید. تکرار این عمل باعث می شود که عضلات و سایر بافت های شما در حالت نشسته سفت و خشک نشوند.

 

بالشتک دنبالچه

خرید بالش نشیمنگاه مناسب

کوسن ها و بالش های ارتوپدی نه تنها به کاهش درد کمک می کنند بلکه باعث کاهش خستگی عضلات نیز می شوند و به بدن شما کمک می کنند تا سریعتر از آسیب دیدگی بهبود یابد.انتخاب بالشتک و بالش صندلی مناسب، یک تصمیم بسیار مهم و سخت است ، انتخاب خوب یا بد بالش تأثیر بسزایی در کیفیت زندگی کلی ما دارد.در هنگام خرید توجه داشته باشید که بالشتک شما از چه چیزی ساخته شده است، زیرا مواد تشکیل دهنده بالش می‌تواند بر سطح و میزان راحتی و دوام بالش تأثیر بگذارد.

اگرچه انواع بالشتک مخصوص دنبالچه خیلی گران نیستند، اما بهتر است بالش‌هایی را انتخاب کنید که ماندگاری بیشتری داشته باشند و به مرور زمان شکل خود را در اثر استفاده طولانی مدت از دست ندهند یا به راحتی پاره نشوند. بالشت‌های نشیمنگاه در دو نوع پلی استر و یا مموری فوم تولید شده‌اند.فقط مطمئن شوید که یک گزینه سبک وزن را انتخاب کنید که حمل آن آزاردهنده نباشد، و اگر بتوانید بالش‌هایی با روکش یا کیف حمل پیدا کنید، بسیار بهتر است..استفاده از یک بالش نشیمنگاه با کیفیت بالا برای نشستن راحتی بیشتری در اختیار ما می گذارد.

به عنوان مثال:

با خرید بالش نشیمنگاه خوب ، نیاز به تنظیم مجدد برای بهبود وضعیت بدن در حالت نشستن نیست، زیرا بندهای قابل تنظیم با ته لاستیکی ضد لغزش ، بالش نشیمنگاه را در جای خود ثابت نگه می دارند.
در هنگام خرید این بالش ، باید به نکاتی مانند نوع کاربرد مورد نیاز به بالش، جنس بالش و همچنین بودجه کافی خود برای خرید توجه فرمایید.

به عنوان مثال :

 • اگر از کمردرد رنج می برید ، به بالشتک نگهدارنده کمر نیاز دارید
 • اگر به درد های تحتانی مزمن مبتلا هستید ، بالش U شکل برای شما مناسب می باشد.
 • اگر مستعد گرم شدن بیش از حد هستید ، بالشتک صندلی ژله ای ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از فواید بالش نشیمنگاه و خرید این محصول، با کارشناسان سایت آبی سلامت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *