ویلچر و نکات انتخاب ولیچر مناسب

ویلچر و موارد استفاده

ویلچر ها لوازم ساده ای هستند که عموما از چند جزء مانند چرخ و صندلی و … تشکیل می شوند.

اما همین وسیله ساده نقشی حیاتی را دز زندگی برخی افراد ایفا میکند،به طوری که بدون آن قادر به انجام امور اولیه ی زندگی خود نمی باشند.

همه ما افرادی را دیده ایم که به دلایل مختلف مجبور به استفاده از ویلچر می باشد.

افراد  مبتلا به بیماری های اختلال حرکتی ، مشکلات مفصلی  و بعضا اعصاب و روان از جمله کسانی هستند که همواره به ویلچر احتیاج دارند.

داشتن ویلچر کمک شایانی به این افراد می کند.

تمامی امور مربوط به رفت و آمد این افراد به وسیله ویلچر انجام میگیرد، لذا داشتن یک ویلچر  مناسب برای این اشخاص ضروری می باشد اما اطلاع از قیمت ویلچر در هنگام خرید ویلچر بسیار امری حیاطی و  ضروری است.

همچنین ویلچر ها به عنوان های غیر ضروری نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

مثلا اگر فردی یک پای صدمه دیده داشته باشد یا دارای سرگیجه های مکرر باشد و یا گاها زنان در اواخر دوره بارداری می توانند به طور عادی و یا با عصا حرکت کند،اما برای افزایش ایمنی خود می تواند با ویلچر جا به جا شود. در صورتی که درباره واکر به دنبال اطلاعات هستید مطالعه مقاله “بهترین نوع واکر” را پیشنهاد می کنیم.

به همین جهت امروزه مهندسان طراحی و ساخت تجهیزات پزشکی توجه خاصی به تولید این وسیله می کنند.

ایدز AIDS

هنگام خرید ویلچر با توجه به نیاز و نوع استفاده باید به نکات مختلفی توجه داشته باشیم.

نکات انتخاب ویلچر

برخی از موارد تشخیص یک ویلچرمناسب عبارتند از:

 1. به حداکثر رساندن توان حرکتی فرد به طور مستقل
 2. پیشگیری و کاهش آسیب در اندام ها
 3. حداقل رساندن هزینه های نگهداری
 4. ابعاد مناسب نسبت به فرد
 5. نوع نیاز و استفاده

ویلچر سیاه

همانگونه که گفته شد هنگام خرید ویلچر باید به نکات زیادی توجه کرد.

به طور مثال برای افراد با وزن بالا و یا دارای بیماری های اختلال حرکتی باید ویلچر دارای ابعاد و استحکام مناسب باشد.

ویلچری که مقاومت کافی را دارا نبوده و یا به اندازه کافی بزرگ نباشد محیط ناراحتی را برای فرد به وجود می آورد و حتی ممکن است شکسته و صدمات جبران نا پذیری به شخص بیمار وارد بیاورد.

یا برای کسانی که توان حرکت دادن خود به داخل اتومبیل را ندارند ویلچر های تا شو و سبک وزن گزینه مناسب تری می باشند تا بتوانند آن را همه جا همراه داشته باشند.

ویلچر های حمامی هم همانگونه که از اسم آن ها  پیداست هنگام شست و شو همراه فرد می باشند.

حال به اختصار به شرح نکات در مورد ویلچر می پردازیم.

ویژگی ویلچر مناسب

 • به حداکثر رساندن توان حرکتی فرد به طور مستقل: برخی از بیماران توان خود حرکتی ندارند و همواره شخص دومی برای به حرکت دراوردن ویلچر به آن ها کمک می نماید.
  اما برخی از افراد به صورت دایم یا موقت فقط در قسمت اندام راه رفتن دچار مشکل می باشند.
  در زمان خرید ویلچر برای دسته دوم بسیار مهم است که به این نکته توجه شود که خود شخص بتواند به سادگی ویلچر خود را به حرکت در بیاورد.
  ویلچر نباید خیلی سنگین باشد و چرخ های آن باید به گونه ای باشند که شخص مذکور قادر به حرکت و چرخاندن آنها باشد.در غیر این صورت ،با وجود قیمت بالا تر ، ویلچر برقی به این افراد پیشنهاد می شود.
 • پیشگیری و کاهش آسیب در اندام ها: عموما افرادی که از ویلچر استفاده می کنند در روز برای ساعات متمادی بر روی آن می نشینند ، لذا داشتن زیره نرم و مناسب و پشتی استاندارد از بروز آسیب های وارده بر بدن به خصوص ستون فقرات جلوگیری میکند.
  در هنگام خرید ویلچر های تا شو مشتری حق انتخاب زیادی ندارد و نشیمنگاه و پشتی این ویلچر ها ساده می باشد، اما ویلچر های برقی دارای انواع زیره و پشتی می باشند که با در نظر گرفتن خصوصیات شخص به آن ها پیشنهاد میشود.
 • حداقل رساندن هزینه های نگهداری: موردی بسیار ساده اما مهم، در هنگان خرید ویلچر باید در نظر داشته باشیم آیا این ویلچر برای استفاده موقت چند ماه می باشد یا اینکه چند سال از آن استفاده خواهیم کرد.
  ویلچر ها ممکن است مانند هر چیز دیگر پس از مدتی دچار مشکلات فنی شوند.
  قیمت چرخ ها و ترمز های ویلچر متغیر هایی می باشند که در هزینه های جانبی دوره استفاده تاثیر می گذارند.
 • ابعاد مناسب نسبت به فرد: در زمان خرید ویلچر باید تمام نسبت ها را در نظر بگیریم. پارامتر های قد و وزن هر فرد در مقدار راحتی او موثر می باشد.
  ویلچر ها دارای ابعاد متفاوتی می باشند و قابلیت تحمل وزن آن ها نیز متغیر است.تقریبا تمامی ویلچر ها تا وزن 90 یا 100 کیلو گرم را تحمل میکنند، اما برای جلو گیری از خطرات و همچنین سالم نگه داشتن ویلچر لازم است تا برای افراد سنگین وزن ویلچر هایی با تحمل وزن بالاتر و ابعاد بزرگتر تهیه شود.
 • نوع نیاز و استفاده: تا کنون به نکات مختلفی در باره خرید ویلچر پرداخته ایم.اما یکی از اصلی ترین آن ها نوع مصرف می باشد.
  اینکه آیا ویلچر را برای استفاده درون منزل یا محیط های بسته میخواهیم یا برای رفتن به داخل کوچه و خیابان؟
  ویلچر های برقی راحتی بالایی را برای شخص آسیب دیده فراهم میکنند،صندلی های بزرگ و پشتی های استاندارد نیز به جلوگیری از خستگی کمک میکنند،اما مزیت ویلچر های ساده قابل حمل بودن آن هاست.همچنین باید به مواد اولیه سازنده ویلچر به خصوص نوع چرخ ها توجه داشته باشیم.
  چرخ هایی که اسپوک هایی از جنس کربن-فیبر دارند بسیار سبک می باشند،البته در هنگام خرید ویلچر باید بدانیم رابطه وزن و قیمت ویلچر رابطه عکس دارند،یعنی معمولا هرچه ویلچر سبک تر باشد قیمت آن بالا تر می رود.
  ویلچر های خیابانی چرخ های کوچکتری دارند تا اصطکاک کمتری ایجاد کند.چرخ های ویلچر به دو دسته تو پر و بادی تقسیم می شوند.
  چرخ های بادی دارای سرعت بیشتر و وزن کمتری هستند،اما امکان پنچری آنها وجود دارد که با توجه به شرایط جسمی افراد مصرف کننده ویلچر تعمیر لحظه ای آن برای آن ها سخت می شود.
ماساژ درمانی و انواع و فواید آن

مجموعه آبی سلامت با گرد آوری انواع ویلچر و مشاوره مناسب امکان خرید یک محصول خوب و با کیفیت را برای شما فراهم آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *