ویدیو آموزشی

ازمایش تست اعتیاد چیست؟ + اموزش نحوه کار با ویدیو

نحوه استفاده از تست اعتیاد

 در این مقاله می خواهیم به سوال ” تست اعتیاد چیست “ پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.  آزمایش تست دارویی ادرار که به عنوان غربالگری ادرار یا UDS نامیده می‌شود، یک آزمایش سریع و بدون درد است. در این نوع آزمایش‌ها ادرار فرد را از نظر وجود برخی از داروهای غیرقانونی و داروهای تجویزی، تجزیه و تحلیل می‌کنند.

آزمایش داروی ادرار معمولاً موارد زیر را بررسی می‌ کند:

{آمفتامین‌ها . مت آمفتامین‌ها. بنزودیازپین‌ها. باربیتورات.
ماری جوانا‌. کوکائین. داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای. اکستازی. تریاک.
اکسی کدون. مواد افیونی. PC. متادون مواد افیونی (مواد مخدر)}

آزمایش های غربالگری برای تست الکل نیز کاربرد دارند، گرچه اغلب از آزمایش تست تنفس به جای غربالگری ادرار، استفاده می‌شود. آزمایش دارویی ادرار می‌تواند به پزشک کمک کند تا مشکلات احتمالی سوءمصرف مواد را تشخیص دهد. هدف از آزمایش داروی ادرار تشخیص زود به هنگام اعتیاد و یا تشخیص سومصرف برخی داروها در افراد می‌باشد.

تست اعتیاد چیست

روش های انجام تست اعتیاد

به طور کلی دو‌ روش برای انجام تست اعتیاد وجود دارد:

• روش اول غربالگری
• روش دوم استفاده از کیت تست اعتیاد

غربالگری نوعی از تست اعتیاد است که توسط، مو، بزاق، خون و ادرار در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. کیت تست اعتیاد یک آزمایش اعتیاد است که دارای خطای کمی می‌باشد. این کیت‌ها که اغلب به تست اعتیاد خانگی معروف هستند، نشان دهنده وجود یک یا چند داروی غیرقانونی و یا تجویزی در ادرار می‌باشند.
مزیت بزرگ کیت تست ادرار و دلیل اینکه هنوز هم محبوب ترین روش غربالگری دارویی در جهان است، هزینه پایین آن در مقایسه با انجام آزمایش در آزمایشگاه است. کیت‌های تست ادرار که با روش ایمونواسی آنزیمی جریان جانبی، کار می‌کنند، هنوز یکی از متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده برای آزمایش دارو در جهان هستند.

زمان تشخیص مواد توسط کیت تست اعتیاد برای برخی داروها و به ویژه ماری جوانا در مقایسه با انجام آزمایش خون و یا آزمایش ادرار در آزمایشگاه‌ها، بسیار کم‌تر می‌باشد. یک کیت تست اعتیاد چندکاره، چندین دارو را در یک آزمایش ادرار تشخیص می‌دهد و برای هر دارو یک نتیجه جداگانه ارائه می‌دهد.پیشنهاد می شود مقاله سرطان چیست را مطالعه کنید

مراحل تست اعتیاد

معمولا تست اعتیاد در طی دو مرحله صورت می‌گیرد.

مرحله اول در خانه و توسط کیت تست اعتیاد صورت می‌گیرد.

مرحله دوم پس از مثبت شدن جواب تست بوده، که نیازمند آزمایش مجدد در آزمایشگاه برای اطمینان از جواب تست می‌باشد. مرحله دوم به علت احتمال خطا در جمع آوری نمونه و نحوه استفاده از کیت بوده که در مثبت و منفی شدن تست اثر مستقیمی دارد.

دو نوع مختلف از کیت تست اعتیاد خانگی وجود دارد که به کیت تست اعتیاد بزاق و ادراری تقسیم می‌شود. برای انجام تست اعتیاد خانگی معمولا از کیت تست اعتیاد ادراری استفاده می‌شود . تست اعتیاد خانگی جهت تشخیص اعتیاد به دو روش صورت می‌گیرد.

در روش اول برای انجام آزمایش الزامیست تا نوار تست را در درون ظرف حاوی نمونه (ادرار) قرار دهید.

در روش دوم برای انجام آزمایش کافیست تا یک قطره از محلول مورد آزمایش را به روی نوار بریزید.

کیت تست اعتیاد

انواع کیت تست اعتیاد

کیت‌های تست اعتیاد خود به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که شامل کیت‌های تست سه کاره، کیت تست پنج کاره و کیت تست ده کاره می‌باشد.پیسنهادم ی شود مقاله انواع سنگ کلیه را مطالعه کنید.

• کیت تست تک کاره

این نوع کیت تست که اغلب برای سنجش مورفین، مت آمفتامین و آمفتامین مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای قابلیت سنجش یک نوع پارامتر می‌باشد. نوع پارامتر قابل سنجش به روی پشت بسته بندی این تست نوشته می‌شود.پیشنهاد می شود مقاله طریقه استفاده از کپسول اکسیژن مطالعه شود.

• کیت تست سه کاره

این نوع کیت تست که قادر به سنجش سه پارامتر به صورت هم‌زمان بوده، یکی از کم خطاترین کیت تست اعتیاد به شمار می‌آیند.

• کیت تست پنج کاره

این کیت تست اعتیاد نیز قادر به سنجش پنج پارامتر به صورت هم‌زمان بوده که از این پارامترها می‌توان مورفین، شیشه، متادون و THC (ماری جوانا و حشیش) را نام برد.

• کیت‌ های تست ده کاره

این کیت‌ها که همانند سایر کیت‌های فوق نیازمند نمونه ادرار می‌باشد، دارای قابلیت سنجش ده پارامتر به طور هم‌زمان است.

• کیت تست اعتیاد

این کیت یک تست تشخیص مشتقات تریاک و مورفین است. مورفین که یکی از اجزای تشکیل دهنده ادرار فرد مصرف کننده تریاک می‌باشد، بیشر توسط کیت‌های سه کاره مورد سنجش قرار می‌گیرد. کیت‌های تست سه کاره تریاک، معمولا به عنوان رپید تست مورفین شناخته می‌شوند.
کیت تست تریاک، یک نوار تست حاوی مورفین کنژوگه شده و آنتی بادی ضد مونوکونال می‌باشد.

پیشنهاد میشود مقاله زخم بستر چیست را مطالعه فرمایید.

در طی این سنجش مورفین موجود در ادرار، براساس خاصیت موئینگی به سمت بالای نوار تست حرکت کرده و اگر میزان مورفین در ادرار کمتر از مقدار 300 ng/ml باشد، جواب آزمایش فرد منفی می‌گردد. ناشتا بودن در روند و جواب آزمایش تاثیر گذار نبوده و این تست فاقد محدودیت زمانی می‌باشد. به این صورت که در هر ساعت از شبانه روز امکان انجام تست وجود دارد .ممکن است تداخلات دارویی موجب بروز اختلال در جواب آزمایش شود که مهم‌ترین تاثیر را داروی استامینوفن کدئین با مثبت شدن جواب آزمایش از خود نشان می‌دهد.

عوامل بروز اختلال در جواب آزمایش اعتیاد

از دیگر داروها که باعث بروز اختلال در جواب آزمایش می‌شوند می‌توان دیازپام، داروهای ضد افسردگی، تریپتیلین و داروهای حاوی کدئین را نام برد.

• کیت تست اعتیاد به قرص

این نوع کیت برای تشخیص اینکه آیا فرد به قرص‌هایی که دارای مشتقات متادون، ترامادول یا بوپرنورفین اعتیاد دارد یا خیر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

• کیت تست اعتیاد بزاقی

یکی دیگر از انواع کیت‌های تست اعتیاد خانگی بوده که با قراردادن نوار در دهان فرد و آغشته شدن نوار با بزاق صورت می‌گیرد. این تست فقط تا دو شبانه روز بعد از مصرف مواد مخدر، قابل مصرف می‌باشد. از آنجا که کیت‌های نواری مختلفی برای مواد مختلف وجود دارد بهتر است در صورت ندانستن نوع مواد مصرفی توسط فرد از کیت‌های ده کاره استفاده نمایید.

به طور کلی کیت‌ های تست ادراری قابل اعتمادتر از سایر تست‌ها می‌ باشد. یکی دیگر از رایج‌ ترین کیت، تست اعتیاد به مت آمفتامین و مشتقات آن است. مت آمفتامین یک محرک قوی و بسیار اعتیادآور است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. کریستال متآمفتامین شکلی از این دارو است که شبیه قطعات شیشه یا سنگ‌های براق و سفید مایل به آبی است.

این دارو از نظر شیمیایی شبیه به آمفتامین است، دارویی که برای درمان اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) و نارکولپسی (اختلال خواب)، استفاده می شود. این کیت، جهت تشخیص کیفی مت‌آمفتامین در ادرار انسان، ( دارویی و یا in virto ) به کار می‌رود. این کیت تست که دارای حساسیت بالا می‌باشد در صورتی مثبت می‌شود که میزان آن در ادرار فرد بیشتر از 500 ng/ml باشد.

به نوار تست‌ های شیشه، رپید تست مت‌آمفتامین نیز اطلاق می‌شود. این رپید تست، حاوی مت‌آمفتامین کنژوگه و ذرات آنتی بادی مزدوج ضد مت‌آمفتامین مونوکلونال موشی می‌باشد. زمان تقریبی ردیابی مت‌آمفتامین در ادرار، 1 تا 3 روز است. زاج سفید یا مواد سفید کننده موجب اختلال در جواب تست می‌شوند. در صورت مثبت شدن جواب آزمایش بهتر است اسپکتروفتومتری را در آزمایشگاه انجام دهید. یکی از بهترین انواع کیت تست اعتیاد خانگی، کیت تست مت‌آمفتامین روژان است.

کیت تست مت‌آمفتامین روژان یک تست غربالگری بوده که نیازمند نمونه ادرار فرد می‌باشد. این محصول برای سنجش ادرار از آنتی بادی مونوکونال استفاده می‌نماید. پیشنهاد می شود مقاله لاغری و تناسب اندام چیست را مطالعه کنید.

نحوه کار با تست اعتیاد

مهم‌ ترین ویژگی‌ های کیت تست مت‌ آمفتامین

1. تست تک مرحله‌ای و نواری شکل
2. 5 عدد نوار در یک بسته
3. کیت ادراری

تاریخ انقضا و پارامتر قابل سنجش توسط این محصول، در پشت بسته کیت درج شده است. حتما در هنگام خرید این محصول به تاریخ انقضای درج شده دقت نمایید، زیرا تاثیر مستقیمی بر درستی جواب آزمایش دارد.جهت انجام تست حتما از ظرف نمونه ادرار استفاده نمایید. زیرا این ظرف‌ها استریل هستند و احتمال بروز خطا در جواب آزمایش را کم می‌کنند.

نحوه استفاده از تست اعتیاد

در ابتدا توسط یک ظرف استریل نمونه را جمع آوری نمایید. دقت کنید که دمای نمونه باید به دمای محیط برسد. کیت تست را فقط در لحظه انجام آزمایش باز نمایید زیرا در صورت رطوبت گرفتن نوار تست، آزمایش به درستی انجام نمی‌گیرد. نوار تست را تا خط نشانه درون نمونه قرار دهید.
این خط نشانه، نمایشگر حداکثر مقداری است که کیت تست می‌تواند درون نمونه وارد شود. بهتر است حجم نمونه ادرار تا 20 میلی‌لیتر باشد.
پس از وارد نمودن نوار تست درون ظرف نمونه، 5 تا 10 ثانیه اجازه دهید تا نوار درون محلول باقی بماند.

سپس نوار را خارج کرده و به روی یک سطح استریل و خشک قرار دهید. از قراردادن نوار تست به روی سینک و یا نقاط مرطوب اکیدا خودداری نمایید.
پس از گذشت مدت زمان پنج دقیقه، جواب به روی نوار مشخص می‌گردد. ظاهر شدن یک خط پررنگ ‌و یک خط کمرنگ، نشان دهنده عدم اعتیاد فرد و جواب منفی تست می‌باشد. ظاهر شدن یک خط که در بالاترین نقطه نوار قرار دارد، حاکی از مثبت بودن تست و اعتیاد فرد به مواد مخدر مورد سنجش می‌باشد.

در صورت نمایان نشدن هیچ خطی، نشان دهنده خطا در روند انجام آزمایش است. انواع کیت تست اعتیاد را می‌توان به راحتی از هر داروخانه‌ای تهیه نمود. بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه خطا در روند انجام آزمایش، از دستکش استریل، ظرف استریل و نوارتست استریل استفاده نمایید.
در بیشتر انواع کیت‌ها دو خط نشان دهنده منفی بودن (یک خط در قسمت c و خط دیگر در قسمتT)و یک خط نشان دهنده مثبت بودن (یک خط در نقطه c) جواب آزمایش می‌باشد.

خط کنترل T درج شده به روی نوار تست باید در تمامی شرایط دیده شود و عدم وجود آن نشانگر بروز خطا در روند آزمایش است. کیت‌های تست اعتیاد بسیار مقرون به صرفه بوده و دارای قابلیت جوابدهی سریع می‌باشند. کیت‌های اعتیاد را می‌توان بدون نسخه پزشک نیز تهیه نمود.

داروهای اختلال آور در سنجش مت آمفتامین

داروهای زیر ممکن است موجب اختلال دارویی در سنجش تست مت آمفتامین شوند:

 • داروهای سرماخوردگی
 • داروهای ضد آلرژی
 • فنیل پروپانول آمین
 • Marax
 • افدرین
 • دکستروآمفتامین
 • سودوافدرین و دزوکسی افرین
 • ریتودرین
 • رانیتیدین
 • سلژیلین
 • فولدرین
 • لابتالول
 • فن ترمین
 • سالترالین
 • ایزوکسوپرین

جهت مشاهده آموزش تصویری نحوه استفاده از کیت تست اعتیاد خانگی، و نحوه کار با تست اعتیاد به سایت آپارات آبی سلامت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *