مقالات

مانومتر اکسیژن چیست؟ | کاربرد + نحوه کارکرد مانومتر اکسیژن

قبل از اقدام به خرید مانومتر اکسیژن در ابتدا بهتر است بدانید، مانومتر اکسیژن چیست و با نحوه کارکرد مانومتر اکسیژن آشنا شوید.

مانومتر اکسیژن چیست

مانومتر اکسیژن یک ابزار کوچک بوده که اغلب برای اندازه گیری و کنترل میزان فشار اکسیژن درون کپسول اکسیژن، مورد استفاده قرار می گیرد. مانومتر اکسیژن یک قطعه ضروری و بسیار مهم بوده که در هنگام استفاده از کپسول اکسیژن چه در خانه و چه در محیط های پزشکی باید بر روی کپسول اکسیژن وصل شود.از آن جایی که کپسول های اکسیژن به شدت اشتعال زا بوده و در معرض خطر انفجار قرار دارند، استفاده از یک مانومتر اکسیژن منجر به حداکثر رساندن ایمنی در حین استفاده از این کپسول ها می شود.

قطعات تشکیل دهنده مانومتر اکسیژن چیست

مانومتر اکسیژن دارای قطعات تشکیل دهنده متفاوتی بوده که هر یک از این قطعات به نوبه  خود دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی می باشند.

برای اطلاع از قیمت دستگاه اکسیژن به لینک مربوطه مراجعه نمایید و از قیمت ها اگاهی پیدا کرده و خرید خود را ثبت کنید.

مانومتر کپسول اکسیژن چیست

کاربرد مانومتر اکسیژن چیست

کاربرد مانومتر اکسیژن(طرز کار مانومتر اکسیژن)  فقط به پزشکی ختم نمی شود بلکه کاربرد مانومتر اکسیژن در صنعت بسیار شناخته شده است. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که جنس مانومتر کپسول اکسیژن چیست؟مانومتر کپسول اکسیژن بر حسب شرکت تولید کننده، دارای بدنه  از جنس های مختلفی می باشد، که می توان مس، آلومینیوم، آهن و برنج را نام برد.

اگر می خواهید در خانه خود دستگاه کسیژن ساز داشته باشید و یا حتی دارید به شما پیشنهاد می کنم مقاله معایب دستگاه اکسیژن ساز را مطالعه کنید.

اجزای تشکیل دهنده مانومتر کپسول اکسیژن چیست

مانومتر کپسول اکسیژن از قطعات مختلفی تشکیل شده که همگی در نحوه کارکرد مانو متر اکسیژن تاثیرگذار هستند. از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده مانو متر اکسیژن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • لیوان مرطوب کننده

نقش لیوان مرطوب کننده در مانومتر اکسیژن چیست؟اکسیژن درون کپسول به علت خلوص بسیار بالایی که دارد عاری از هرگونه رطوبت  می باشد. به همین دلیل اکسیژن خروجی از کپسول به شدت خشک بوده و اگر عملکرد مرطوب سازی صورت نگیرد ممکن است منجر به آسیب شدید مجاری تنفسی شود. در نتیجه استفاده از یک لیوان مرطوب کننده، رطوبت مورد نیاز را به اکسیژن می دهد.

اگر به دنبال خرید اکسیژن ساز هستید به صفحه اکسیژن ساز قابل حمل مراجعه نمایید.

کاربرد مانومتر اکسیژن اکسیژن

 • گیج فشار

نقش گیج فشار در مانومتر اکسیژن چیست؟گیج فشار یک ابزار گرد و آنالوگ بوده، که بر روی کپسول اکسیژن قرار دارد. این قطعه میزان اکسیژن خروجی از کپسول را اندازه گیری نموده و با قرارگیری عقربه بر روی اعداد مقدار بدست آمده را نشان می دهد. گیج فشار معمولا از جنس برنج یا آلومینیوم بوده تا مقاومت کافی در برابر فشارهای بالا را برخوردار باشد. از مهم ترین وظیفه گیج فشار، کم کردن و یا کنترل میزان فشار گاز اکسیژن محبوس شده در درون کپسول اکسیژن می باشد.پیشنهاد می شود مقاله طرز استفاده از دستگاه اکسیژن ساز یوول را مطالعه کنید.

 • ماسک

ماسک ها که توسط نازال به کپسول متصل می شوند، می توانند اکسیژن را به دهان و بینی کاربر بدون هدر رفت برسانند.

 • نازال

نقش نازال در مانومتر اکسیژن چیست؟نازال یک لوله  پلاستیکی و استریل بوده که منجر به رساندن اکسیژن خروجی پس از گذشتن از سد مانومتر به بیمار می شود.این لوله ها بسیار انعطاف پذیر و مقاوم، با اندازه ای استاندارد می باشند. پیشنهاد می شود مقاله نحوه استفاده از شیردوش برقی وکتو را مطالعه کنید.

مانومتر اکسیژن

 • رگلاتور

نقش رگلاتور در مانومتر اکسیژن چیست؟رگلاتور یک قطعه دارای مهره های متعدد است، که منجر به اتصال ایمن مانومتر به کپسول اکسیژن می شود. این قطعه میزان فشار موجود در درون کپسول اکسیژن را نشان می دهد.

اگر میخواهید درباره کاربرد مانومنتر در صنعت بیشتر بدانید به مقاله کاربرد مانومتر مراجعه نمایید.

 • فلومتر

نقش فلومتر در مانومتر اکسیژن چیست؟فلومتر یکی از اصلی ترین و مهم ترین اجزای تشکیل دهنده مانومتر به شمار می آید. این قطعه منجر به تنظیم میزان دقیق اکسیژن استاندارد شده، و این میزان را برحسب لیتر در دقیقه بیان می کند.نبود هر یک از این قطعات و یا اختلال در عملکرد هر یک از این قطعات تاثیر منفی بر نحوه کارکرد مانومتر اکسیژن می گذارد. ایجاد اختلال در هریک از قطعات تشکیل دهنده مانومتر اکسیژن ممکن است منجر به بروز حوادث جبران ناپذیری شود.

مانومتر های اکسیژن دستگاه های به شدت ظریف و حساسی بوده که کو چک ترین فشار و یا ضربه ممکن است منجر به آسیب به دستگاه شود. امروزه با شیوع بیماری کرونا و نیاز بیماران به انجام روند اکسیژن درمانی، استفاده از کپسول اکسیژن توسط بسیاری از پزشکان تجویز می شود. استفاده ایمن از کپسول اکسیژن ملزم به وجود یک مانومتر  اکسیژن است.

بهترین دستگاه اکسیژن ساز چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ در مقاله مربوطه با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد یک دستگاه اکسیژن ساز خوب مطلع شوید.

نحوه کارکرد مانومتر اکسیژن

نقش مانومتر کپسول اکسیژن چیست

مانومتر اکسیژن نقش بسیار مهمی را در راستای حفظ عملکرد صحیح کپسول اکسیژن ایفا می کند. به طور کلی مانو متر اکسیژن بستری ایمن را برای انجام اکسیژن درمانی ایجاد می نماید.

نحوه کارکرد مانومتر اکسیژن چیست

مانومتر اکسیژن در صورت قرار گیری بر روی کپسول اکسیژن، میزان فشار اکسیژن خروجی از کپسول به بیمار را، کنترل و اندازه گیری می نماید.با استفاده از مانومترهمچنین می­توان از خشکی هوای خروجی جلوگیری کرد. مانومتر در قسمتی که گاز اکسیژن به محیط خارج تراوش می کند، متصل می گردد.

براى خريد تشک برقى و اطلاع از قيمت تشک برقى موجود در بازار میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

انواع ظرفیت مانو متر اکسیژن چیست

مانومتر های اکسیژن برحسب مکان مورد استفاده، دارای ظرفیت های مختلفی می باشند. اغلب مانومتر های اکسیژن دارای ظرفیتی معادل صفر تا هشت لیتر و یا صفر تا پانزده لیتر در دقیقه هستند. این میزان، اغلب توسط پزشک مربوطه برای بیماران تجویز می شود.مانومتر هایی که در ماشین های اورژانس بر روی کپسول اکسیژن تعبیه شده اند، اغلب دارای ظرفیتی معادل صفر تا بیست و پنج لیتر در دقیقه هستند.

اگر از آن دسته افراد هستید که آسم دارید و اسپری مصرف می کنید ، می توانید مقاله آموزش کار با اسپری آسم را مطالعه کنید

نحوه اتصال مانومتر به کپسول اکسیژن چگونه صورت می گیرد؟

 • قبل از اتصال مانومتر به کپسول اکسیژن در ابتدا از خشک و تمیز بودن دست خود اطمینان حاصل نمایید.
 • سپس مانومتر را در زاویه ۴۶ درجه در درون دهانه کپسول اکسیژن قرار داده و پیچ آن را محکم ببندید.
 • در این حالت، عقربه سنج باید روبه­روی فردی که اقدام به نصب مانومتر نموده است، قرار گیرد.در مرحله بعد برای اطمینان از سفت نمودن پیچ، از یک آچار تا زمانی که مانومتر در زاو یه ۹۰ درجه قرار گیرد، استفاده نمایید.
 • به منظور اتصال لیوان مرطوب کننده، بسته بودن پیچ را به طور مجدد مورد بررسی قرار دهید.
 • پس از اتصال لیوان، آن را توسط آب مقطر تا خط نشان پر نمایید. سپس به مانومتر محکم ببندید.شلنگ نازال را برداشته و یک سر آن را در درون لیوان قرار دهید.
 • در صورت داشتن ماسک اکسیژن، نازال را به ماسک متصل نموده و در غیر این صورت نازال را به رابط متصل کرده و در درون بینی خود قرار دهید.
 • سپس شیر اکسیژن را باز نمایید.
 • پس از قرار گیری عقربه بر علامت سبز، پیچ فلومتر را بچرخانید.
 • پیچ فلومتر را براساس تجویز پزشک روی اعداد تعیین شده قرار دهید.
 • جهت اطمینان از درستی عملکرد مانومتر کافیست به لیوان مرطوب کننده نگاه بیاندازید، در صورت وجود حباب در درون لیوان، مانومتر به درستی کار می کند.

برای خرید اکسیمتر  و اندازه گیری اکسیژن خون ، میتوانید به لینک پالس اکسیمتر انگشتی مراجعه نمایید.

کارکرد مانومتر اکسیژن

در هنگام استفا ه از مانومتر اکسیژن ضروری است که نکات زیر را رعایت فرمایید:

1. در صورت خالی شدن لیوان مرطوب کننده، از پر نمودن لیوان با آب شهری و یا آب های دارای سختی اکیدا خودداری نمایید.
2.بهتر است از آب مقطر یا آب جوشیده شده خنک، برای پر نمودن لیوان مرطوب کننده استفاده نمایید.
3.هرچند وقت یکبار اقدام به تمیز نمودن مانومتر اکسیژن نمایید.
4.تمامی اجزای مانومتر اکسیژن قابل تمیز نمودن می باشند، این مورد شامل فلومتر نمی باشد.
5.در صورت احتیاج به ضدعفونی نمودن فلومتر می توانید از یک پارچه بسیار لطیف و کمی نم دار استفاده نمایید.
6.در هنگام جابه جایی یا تمیز نمودن، از وارد نمودن هرگونه ضربه به مانومتر اجتناب کنید.
7.از باز نمودن ما نومتر در صورت آلوده بودن یا روغنی بودن دست، خودداری کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید مانومتر اکسیژن با مشاوران ما در سایت آبی سلامت تماس حاصل نمایید.

برخی سوالات متداول:

مانومتر اکسیژن چیست؟

مانومتر اکسیژن یک قطعه ضروری و بسیار مهم بوده که در هنگام استفاده از کپسول اکسیژن چه در خانه و چه در محیط های پزشکی باید بر روی کپسول اکسیژن وصل شود.از آن جایی که کپسول های اکسیژن به شدت اشتعال زا بوده و در معرض خطر انفجار قرار دارند، استفاده از یک مانومتر اکسیژن منجر به حداکثر رساندن ایمنی در حین استفاده از این کپسول ها می شود. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات دربراه ماسک نبولایزر چیست روی لینک مربوطه کلیک کنید.

کاربرد مانومتر اکسیژن چیست؟

کاربرد مانومتر اکسیژن  فقط به پزشکی ختم نمی شود بلکه کاربرد مانومتر اکسیژن در صنعت بسیار شناخته شده است. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که جنس مانومتر کپسول اکسیژن چیست؟مانومتر کپسول اکسیژن بر حسب شرکت تولید کننده، دارای بدنه  از جنس های مختلفی می باشد، که می توان مس، آلومینیوم، آهن و برنج را نام برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *