مقالات

راهنمای خرید فشارسنج دیجیتال

هنگامی که قلب خون را داخل رگ‌ها پمپاژ می‌کند فشار ناگهان در رگ‌ها زیاد می‌شود و هنگامی که قلب بین دو ضربان استراحت می‌کند، فشار کم می‌شود. دو عددی که همیشه به‌عنوان فشارخون بیان می‌شوند در واقع همین دو حالت هستند. فشارخون بالا یک قاتل خاموش است که ممکن است بدون هیچ نشانه‌ی قبلی بروز کند.

تحقیقات نشان داده به‌طور میانگین یک نفر از هر سه نفر فرد بالغ دارای فشارخون بالا است. فشارخون بالا می‌تواند به سکته‌ی قلبی و مغزی منجر شود. بی‌تحرکی، چاقی، تغذیه‌ی نامناسب، سیگار و قلیان ریسک فشارخون را بالا می‌برند. اگر شما هم فشارخون بالایی دارید یا حتی فکر می‌کنید که احتمال آن برایتان وجود دارد، باید به شکل مرتب فشارتان را اندازه‌گیری کنید.

روش‌های اندازه‌گیری فشار محدود و مشخص هستند. کافی است یکی از روش‌ها را انتخاب کرده و فشارسنج مناسب خود را خریداری کنید. درباره انتخاب فشارسنج مناسب منزل بیشتر بدانید. هم چنین جهت خرید و کسب اطلاعات بیشتر درباره تب سنج ها نیز می توانید به “تب سنج لیزری” مراجعه نمایید.

مشاهده‌ ی تمام فشارسنج‌ ها

راهنمای خرید فشارسنج دیجیتالی : فشارسنج‌هایی که از قدیم توسط پزشکان استفاده می‌شده است. یک کاف دارد که به دور بازو بسته می‌شود و توسط «پوآر» باد می‌شود. پزشک سر گوشی پزشکی را زیر کاف می‌ گذارد و به صدای جریان خون هنگام تخلیه‌ی کاف (صدای کورتکوف) گوش می‌دهد.

شروع صدا، فشار سیستولیک و پایان صدا، فشار دیاسیستولیک را روی عقربه‌ی فشارسنج نشان می‌ دهد. کار کردن با این فشارسنج‌ها را همه بلد نیستند و استفاده از فشارسنج دیجیتال روش آسان‌ تری است.

فشارخون تحت تأثیر حالت بدن و وضعیت روحی است و با ورزش کردن، غذا خوردن، خوابیدن و مصرف بعضی داروها تغییر می‌ کند. در مطب پزشک عوامل مختلف مانند شلوغی، استرس، سر و صدا، خستگی و غیره روی فشار شخص تأثیر می‌ گذارد و چیزی بیشتر از فشار واقعی به دست می‌ آید.

عددی که از اندازه‌گیری فشار در منزل به دست می‌آید ممکن است حتی از فشاری که توسط پزشک گرفته می‌ شود دقیق‌ تر باشد. بنابراین اندازه‌گیری مرتب فشار در منزل و بررسی تغییرات آن هم برای خود شخص و هم برای پزشک او قابل استنادتر است. حال که مطمئن شدید وجود یک فشارسنج در هر خانه‌ای لازم است با دیجی‌کالا مگ و راهنمای خرید یک فشارسنج خوب باشید.

خرید فشارسنج دیجیتال مچی یا بازویی؟

فشارسنج‌های دیجیتال به دو دسته‌ی مچی و بازویی تقسیم‌بندی می‌شوند. در همین ابتدای صحبت بگوییم که فشارسنج‌های بازویی از فشارسنج‌های مچی دقیق‌تر هستند، اما استفاده از فشارسنج‌های مچی راحت‌تر است. برای استفاده از فشارسنج بازویی باید آستین لباس خود را تا جایی که می‌شود بالا بزنید.

حال اگر آستین تنگ باشد و روی دست فشار وارد کند باید کلاً لباس را در آورد. این پایان کار نیست و نحوه‌ی بستن کاف به دور بازو نیز مهم است. اول اینکه که کاف باید از جهت صحیح روی بازو قرار بگیرد. اکثر فشارسنج‌ها روی کاف خود به شکل تصویری نحوه‌ی بستن صحیح کاف را آموزش می‌دهند. نکته‌ی دوم این که کاف نباید خیلی سفت یا شل باشد. بنابراین بستن کاف فشارسنج بازویی ممکن است کمی مشکل به نظر برسد.

اما فشارسنج مچی را می‌توانید به‌سرعت روی مچ بسته و در هر شرایطی فشار خود را اندازه‌گیری کنید. برای اندازه‌گیری فشار باید فشارسنج هم‌سطح قلب قرار بگیرد. فشارسنجی که روی بازو بسته شده به‌طور طبیعی با قلب در یک راستا قرار دارد اما در مورد فشارسنج مچی این‌طور نیست و باید مچ دست را جلوی قلب گرفت. دلیل این که گفته می‌شود فشارسنج مچی دقت کمتری دارد نیز همین نکته است.

چون ممکن است به دلیل خطای شخص، مچ دست بالاتر یا پایین‌تر گرفته شود و روی عدد فشار تأثیر بگذارد. اما به‌طورکلی برای کسانی که استفاده‌ی صحیح از فشارسنج دیجیتال را بلد باشند، فرق چندانی بین دقت این دو فشارسنج وجود ندارد؛ اما برای افرادی که سن بالایی دارند و ممکن است دقت کافی را نداشته باشند، استفاده از فشارسنج بازویی توصیه می‌شود.

 فشارسنج‌ بازویی                                                                                               فشارسنج‌ مچی

خرید فشارسنج دیجیتالیراهنمای خرید فشارسنج دیجیتال

خرید فشارسنج مناسب منزل

راهنمای خرید فشارسنج دیجیتالی – حافظه

حافظه یکی از کاربردی‌ترین امکاناتی است که یک دستگاه فشارسنج می‌تواند داشته باشد. در طول روز فشارخون براثر عوامل مختلفی تغییر می‌کند.

خوابیدن، غذا خوردن، استعمال دخانیات، استرس و غیره ازجمله‌ی این عوامل هستند. بنابراین برای پیگیری دقیق فشارخون باید در ساعت‌های مختلف روز فشار را اندازه‌گیری کرد. تا قبل از معرفی فشارسنج‌های دیجیتال افراد مجبور بودند فشار خود را همراه ساعت و تاریخ در یک دفترچه یادداشت کنند؛ اما امروزه اکثر فشارسنج‌ها دارای حافظه هستند. قبل از انتخاب فشارسنج باید مشخص کنید که چند نفر قرار است از این دستگاه استفاده کنند.

حافظه‌ی بعضی مدل‌ها طبقه‌بندی‌شده است و نتیجه‌ی تست‌های افراد مختلف در بخش‌های جداگانه ذخیره می‌شود. به‌این‌ترتیب نتایج تست‌های اعضای یک خانواده با هم اشتباه گرفته نخواهد شد. حتی بعضی مدل‌ها دارای حالت مهمان هستند که کمک می‌کند نتایج افراد متفرقه را در حافظه‌ی آن‌ها ذخیره نکنید.

خرید فشارسنج‌ های دارای حافظه

قابلیت میانگین‌ گیری

همان‌طور که گفته شد فشارخون در ساعات مختلف روز تغییر می‌کند. بنابراین شاید بتوان گفت میانگین فشارهای ثبت شده عدد قابل استنادتری برای شخص و پزشک او است. اکثر فشارسنج‌ هایی که دارای این قابلیت هستند، از همه‌ ی فشارهای یک شخص یا از سه فشار آخر میانگین‌ گیری  می‌ کنند.

اما بعضی مدل‌ های پیشرفته‌ تر مانند Rossmax AX356F فشارها را به دو دسته‌ی صبح و شب تقسیم‌بندی و میانگین آن‌ها را جداگانه محاسبه می‌کنند.

دقت اندازه‌ گیری

همان‌طور که گفته شد دقت اندازه‌گیری فشار تا حد زیادی به رعایت شیوه‌ی صحیح بستگی دارد. تکان خوردن بدن هنگام اندازه‌ گیری فشار از متداول‌ ترین خطاهای اندازه‌ گیری است.

Rossmax AD761F

دارای سنسور تشخیص ثابت بودن است. نکته‌ ی دیگری که باعث خطا می‌ شود نحوه‌ ی بستن کاف است. همان‌ طور که گفته شد جهت قرار گرفتن

کاف روی بازو و شل و سفت بودن آن، روی نتیجه‌ی اندازه‌گیری تأثیر می‌گذارد. همه‌ی فشارسنج‌های «امرن» (Omron) دارای راهنمای صحیح بستن کاف هستند. Omron M3 و Omron M6 نیز دارای کاف ۳۶۰ درجه هستند و چرخش کاف آن‌ها روی بازو تأثیری روی نتیجه نمی‌گذارد.

راهنمای خرید فشارسنج دیجیتال

ضربان قلب و تشخیص آریتمی

همه‌ ی فشار سنج‌ ها ضربان قلب را اندازه‌ گیری می‌ کنند اما همه‌ ی آن‌ ها قادر به تشخیص نامنظمی ضربان قلب نیستند.

ضربان قلب نامنظم که به آن آریتمی نیز می‌گویند می‌ تواند از نشانه‌ های بیماری قلبی باشد.

کسانی که آریتمی دارند ممکن است خودشان نسبت به آن آگاهی نداشته باشند. بعضی فشارسنج‌ ها فاصله‌ ی بین ضربان های قلب را با هم مقایسه می‌کنند و در صورتی که این فاصله ناگهان تغییر کند، آن را به‌ عنوان آریتمی در نظر می‌ گیرند.

به کسانی که بیشتر از دو بار با نشانگر آریتمی مواجه شوند، توصیه می‌شود که به پزشک متخصص قلب مراجعه کنند.

خرید فشارسنج های دارای سنجش ضربان قلب

درجه‌ بندی فشار

سازمان سلامت جهانی (WHO) محدوده‌ ای را به عنوان فشار نرمال تعیین کرده است که هر چقدر فشار خون از این محدوده فاصله بگیرد ریسک ابتلا به فشارخون بالا بیشتر می‌شود.

بسیاری از فشار سنج‌ ها به روش‌ های مختلف میزان ریسک فشار خون را به شخص اطلاع می‌ دهند. اکثر فشار سنج‌ ها به کمک یک نشانگر رنگی که کنار صفحه‌ نمایش قرار دارد محدوده را نشان می‌ دهند و معمولاً رنگ سبز فشار خون نرمال و رنگ قرمز فشار خون بالا را نشان می‌ دهد. اما بعضی از فشارسنج‌ها هم هستند که فشارخون بالا را با نشانگرهای مختلف روی صفحه‌نمایش و حتی به کمک صدا هشدار می‌دهند.

اکثر افرادی که به فشارخون مبتلا هستند، می‌دانند که فشارشان نباید از چه حدی بالاتر رود و شاید خیلی این ویژگی به کارشان نیاید.

راهنمای خرید فشارسنج دیجیتالی

باتری یا برق؟

از آنجایی که پمپ باد فشارسنج وسیله‌ ای پرمصرف است، باتری فشار سنج‌ ها زود تمام می‌ شود. بنابراین یک مزیت است اگر بتوان فشارسنج را با آداپتور هم روشن کرد.

اکثر مدل‌ها همراه خود آداپتور ندارند، اما تعدادی هم هستند که آداپتور همراه فشارسنج ارائه می‌شود. در این میان فشارسنج اکسیرون مدل Z-4 ورودی Micro USB دارد و برای آن می‌توان از شارژر موبایل به جای آداپتور استفاده کرد.

اندازه‌ ی فشارسنج

کاف فشارسنج‌ های مچی به خود دستگاه وصل است اما کاف فشار سنج‌ های بازویی توسط شلنگی پلاستیکی به فشارسنج وصل می‌ شود.

اندازه‌ ی نامناسب کاف برای دور مچ یا دور بازو باعث خطای اندازه‌ گیری می‌ شود. همه فشار سنج‌ های مچی عموماً اندازه‌ ی مشخصی دارند و همه می‌ توانند از آ ن‌ها استفاده کنند. اما دور بازوی افراد مختلف ممکن است خیلی با هم متفاوت باشد. بنابراین کاف فشارسنج‌های بازویی در سایز های مختلف ارائه می‌ شود.

به‌ طور کلی سایز استاندارد کاف فشارسنج بازویی ۲۲ تا ۴۲ سانتی‌متر است. بعضی شرکت‌ ها این محدوده را به دو بخش تقسیم کرده‌ اند و کاف فشار سنج‌ های خود را در دو سایز ۲۲ تا ۳۲ و از ۳۲ تا ۴۲ سانتی‌ متر تولید می‌ کنند.

بنابراین فشارسنج نیز مانند لباس سایز بندی دارد و پیش از خرید فشارسنج باید دور مچ یا بازوی خود را اندازه‌ گیری کنید.

راهنمای خرید فشارسنج

حمل و نگهداری

همراه بعضی فشار سنج‌ ها (مانند فشارسنج پلي گرين مدل KP-7520)، یک کیف یا محفظه‌ ی پلاستیکی ارائه می‌ شود که برای حمل و نگهداری فشارسنج بسیار خوب است.

فشار سنج‌ های مچی با وزن سبک و ابعاد کوچکی که دارند، راحت‌ تر داخل کیف و چمدان جا می‌ شوند و شلنگ‌ های دست و پا گیر فشارسنج‌ های بازویی را ندارند.

خرید فشارسنج هوشمند

خرید فشارسنج هوشمند

بعد از معرفی موبایل‌ های هوشمند، بسیاری از لوازم مانند ساعت، تلویزیون، ترازو و… نیز هوشمند شدند. شرکت‌ های تولید کننده‌ ی فشارسنج نیز از این مسیر عقب نماندند. شرکت‌ های «آی هلث» (iHealth) و «ویدینگز» (Withings) که به تولید گجت های سلامتی هوشمند معروف هستند، فشار سنج‌ های هوشمندی با قابلیت اتصال به تلفن همراه تولید کرده‌اند.

فشارسنج هوشمند چیزی فراتر از یک دستگاه ساده برای اندازه‌گیری فشار است. به کمک این فشار سنج‌ ها می‌ توان نتایج تمام تست‌ ها را بدون محدودیت داخل حافظه‌ ی گوشی یا روی سرور شرکت تولید کننده ذخیره کرد و از هر جایی به آن‌ ها دسترسی داشت.

علاوه بر این می‌ توان تغییرات فشار خون را در بازه‌ های زمانی مختلف روی نمودارهای گرافیکی مشاهده کرد و میانگین آن‌ ها را به دست آورد. به اشتراک‌ گذاری اطلاعات از دیگر قابلیت‌ های این فشار سنج‌ ها است.

فشار سنج‌ های آی‌ هلث

فشار سنج ويدينگز مدل Wireless

 

کلام آخر

اندازه‌ ی مناسب صفحه‌ نمایش و وضوح آن، تعداد و اندازه‌ ی دکمه‌ ها، قابلیت اعلان صوتی فشار داشتن کیف نگه‌ داری و… از دیگر ویژگی‌ هایی است که هنگام انتخاب فشارسنج باید به آن‌ها توجه کرد.

قیمت فشارسنج دیجیتال آخرین چیزی است که قبل از انتخاب یک فشارسنج باید مد نظر قرار دارد. عموماً فشار سنج‌ های بازویی یک شرکت از فشار سنج‌ های مچی همان شرکت گران‌تر هستند.

تکنولوژی اندازه‌ گیری فشار در همه‌ ی دستگاه‌ ها تقریباً یکی است، اما بعضی برند ها حساسیت سنسور فشار سنج‌ های خود را بالاتر برده‌ اند تا نتایج دقیق‌ تری به دست آید. فشار سنج‌ های مختلف یک شرکت عموماً از نظر سنسور تفاوتی با یکدیگر ندارند و اختلاف قیمت آن‌ها بیشتر به دلیل امکانات جانبی است.

راهنما خرید فشارسنج هوشمند

برخی سوالات رایج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *