کنترل فشار خون با فشارسنج

فشار خون یکی از امراضی می باشد که سالانه هزاران نفر را در خطر مرگ قرار میدهد . بسیاری از افراد بدون آن که متوجه این امر باشند ، دارای فشار خون نا متاعدل هستند ، یعنی فشار خون آن ها از حد متناسب بالاتر یا پایینتر می باشد.

در فشارخون پایین امکان از حال رفتن فرد مبتلا وجود دارد . معمولا پایین آمدن غیر معمول فشار با سر گیجه و تار شدن چشم و همچنین زنگ زدن گوش ها آغاز شده ، و در نهایت منجر به بیهوشی فرد می شود .

جدا از خطر برخورد شخص با زمین و مجروح شدن وی ، خطر های داخلی به دلیل نرسیدن مقدار کافی اکسیژن به بافت ها و اندام های بدن نیز وجود دارد.

اما فشار خون بالا می تواند بسیار خطرناک تر باشد . فشار خون بالا در دراز مدت برای فرد مبتلا مشکلات بینایی را به وجود می آورد. در صورت بالا رفتن فشار تا مرز خطر ، امکان بروز حمله قلب و حتی سکته نیز وجود دارد .

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون می باشند؟

دلایل پایین بودن فشار خون عموما به دلیل امراض قلبی و از نوع ارثی می باشد ، البته زنان باردار معمولا افت فشار را تجربه می کنند. تغذیه نیز یکی دیگر از عوامل موثر در افت فشار خون می باشد.

بالا بودن فشار نیز می تواند ارثی باشد ، اما رفتار های نا درست نیز منجر به بالا رفتن فشار می شوند . مصرف غذا های پرچرب و نا سالم ، مصرف بی رویه سیگار و عدم تحرک کافی و منظم از دلایلی هستند که باعث ایجاد فشار خون بالا می شوند .

حال بیایید کمی با فشار خون آشنا شویم.

فشار خون چیست؟

فشاری که خون در هنگام حرکت به دیواره های رگ وارد می کند را فشار خون می گویند. در هنگام اندازه گیری فشار خون دو عدد نمایش داده می شود . بالاترین فشار و پایینترین فشار.

فشار خون انقباضی:

به فشار خون در هنگام تپش قلب گفته می شود . این عدد بالاترین فشار خون می باشد.

فشار خون انبساطی:

پایین ترین فشار خون می باشد که مقدار فشار در حالت استراحت قلب را نشان میدهد .

فشار خون سالم:

فشار خون سالم برای افراد در سنین مختلف ، متفاوت می باشد .  برای هر سن نسبت به شرایط آن شخص بازه استانداردی برای فشار خون تعریف می شود .

در جدول زیر می توانید فشار خون مناسب در هر سن را مشاهده بفرمایید.

جدول فشار خون براساس سن

در جدول بالا ، در هر ستون عدد سمت چپ نشانه ی فشار انقباظی و  عدد سمت راست نشانگر فشار انبساطی می باشد.

ستون وسط فشار مناسب در سنین مختلف را نشان می دهد . ستون های حداقل و یا حداکثر نشان از پایینترین و بالاترین فشار غیر خطرناک را دارند.

یعنی به طور مثال اگر یک فرد 25 تا 29 ساله ، دارای فشار 84/133 باشد فشار بالایی دارد ، اما در کوتاه مدت خطری برای وی ایجاد نمی کند.اما اگر فشار خون او از این حد بالاتر باشد ، باید فورا به مراکز درمانی مراجعه نماید.

کنترل منظم فشار خون از خطرات ناشی از بالا رفتن و افت فشار جلوگیری می کند . گرفتن منظم فشار به شما آگاهی می دهد تا با تغذیه مناسب بتوانید همواره دارای فشار مناسبی باشید . این موضوع برای زنان باردار و افراد مسن دارای اهمیتی دو چندان می باشد.

فشارسنج

انواع فشار سنج را از فروشگاه آبی سلامت بخرید

فشارسنج وسیله ایست که به وسیله آن فشار خون را اندازه گیری میکنند. در این مقاله به بررسی انواع فشارسنج می پردازیم و راهنمای خرید فشارسنج را در اختیار شما قرار می دهیم.

فشارسنج ها دارای قطعات مختلفی می باشند . اگر فشارسنج دیجیتالی باشد عموما از دو قسمت اصلی تشکیل می شوند که شامل کاف فشارسنج (بازوبند یا بچبند) و خود دستگاه می باشد .

فشار سنج های عقربه ای به جای صفحه نمایش دارای یک مانومتر یا عقربه در سر فشارسنج می باشد

همچنین در این نوع فشار سنج عمل باد شدن کاف فشارسنج دستی می باشد و به وسله ی قطعه ای بادکنک شکل به نام پوآر انجام میپذیرد.

برخی از دستگاه ها نیز دارای متعلقاتی مانند گوشی پزشکی نیز می باشند.

فشارسنج ها دارای انواع مختلفی می باشند که به طور کلی می توان آن ها را به چهار دسته تقسیم کرد .

فشارسنج دیجیتالی بازویی :

این نوع فشارسنج دارای صفحه نمایش دیجیتالی می باشد و کاف آن بر روی بازو قرار می گیرد . میزان دقت آن بسیار بالا بوده و دارای دستورالعمل بسیار ساده ای می باشد ، به همین جهت مناسب ترین گزینه برای افراد سالخورده می باشد. قیمت فشارسنج دیجیتالی بسته به نوع کیفیت آن متفاوت می باشد که میتوانید در قسمت فروشگاه آن ها را بررسی نمائید.

فشارسنج دیجیتال مچی :

این دستگاه نیز مانند نمونه ی بازویی دارای صفحه نمایش دیجیتالی می باشد و خواندن فشار از روی آن بسیار آسان می باشد . قیمت پایینتری نسبت به نمونه ی بازویی دارد اما در نظر داشته باشید که احتمال بروز خطا و اشتباه در محاسبه بیشتری نسبت به نمونه بازویی دارد.

فشارسنج عقربه ای:

این نوع فشارسنج دارای قدت اندازه گیری بسیار بالایی می باشد. اما نکته منفی درباره این نوع این است که دارای دستور العمل بسیار پیچیده ای می باشد .

فشارسنج جیوه ای:

دقیقا مانند مدل عقربه ای دارای دقت بالا می باشد و به کمک گوشی پزشکی باید اندازه گیری را انجام داد ، اما این دو مدل دستگاه به دلیل پیچیدگی در مصرف بیشتر مناسب پزشکان و مراکز درمانی می باشند.

بعضی از فشارسنج ها دارای امکانات ویژه ای می باشند. حافظه یکی از این امکانات است . شخص می تواند با استفاده از این قابلیت فشار های اندازه گیری شده را ذخیره و از اندازه گیری های قبلی آگاه باشد .

برخی فشارسنج ها نیزمیانگین نتایج به دست آمده را به صورت خودکار میگیرند تا میزان نرمال فشارخون به دست بیاید. سخنگویی یکی دیگر از این قابلیت هاست . به طوری که ممکن است دستگاه به 5 زبان نتایج را اعلام کند .

در هنگام خرید فشارسنج باید به نکاتی توجه داشته باشید . یکی از مهمترین موارد ضمانت فشارسنج می باشد . آبی سلامت تمام فشارسنج ها را با ضمانت خود آبی سلامت به مشتریان عرضه می دارد.

سبک زندگی سالم ، تجربه آبی سلامت

میزان رضایت شما
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *