مقالات

انواع سرنگ انسولین چیست؟ [+17 نوع] کاربرد هر نوع

در ابتدا توضیح کوتاهی درباره انسولین و انواع آن داده میشود. جزایر لانگرهانس در غده لوزالمعده هرمونی ترشح میکند که به اسم انسولین شناخته می شود و وظیفه این هورمون تنظیم قند خون میباشد.

دکتر سر فردریک گرانت بنتینگ کانادایی اولین شخصی بود که انسولین را به روی انسان با موفقیت استفاده کرد و توانست جایزه نوبل پزشکی را در سال 1923 ازآن خود کند.

سر سوزن انسولین پیک شماره 8

300,000 تومان
توضیحات سر سوزن انسولین پیک شماره 8 سر سوزن انسولین پیک شماره 8 بیشترین طول سوزن را در سر سوزن

سر سوزن انسولین پیک شماره 6

330,000 تومان
توضیحات سر سوزن انسولین پیک شماره 6 سر سوزن انسولین پیک شماره 6 ساخت کشور ایتالیا می باشد . این

سر سوزن انسولین پیک شماره 4

360,000 تومان
توضیحات سر سوزن انسولین پیک شماره 4 سر سوزن انسولین پیک شماره 4 نازک ترین سوزن برای تزریق انسولین میباشد

سرنگ انسولین آوا

4,000 تومان
معرفی سرنگ انسولین آوا انسولین یکی از هورمون های بدن می باشد که تاثیر مهمی در متابولیزم بدن افراد دارد

سرنگ انسولین BD آمریکایی سایز 0.5

1,020,000 تومان
سرنگ انسولین BD آمریکایی سایز 0.5 معرفی اجمالی محصول برخی از بیماران دیابتی به دلیل کم کاری غده ی پانکراس نیاز

سرنگ انسولین آمریکایی 1 سی سی BD

1,000,000 تومان
سرنگ انسولین آمریکایی bd یکی از بهترین و با کیفیت ترین سرنگ های انسولین برای افراد دیابتی می باشد که توسط سایت تجهیزات پزشکی آبی سلامت بفروش می رسد.

در افراد مبتلا به دیابت به دلیل نواسانات مکرر قند نیاز است در فواصل زمانی مشخص اقدام به تست قند خون کرد که این تست بهتر است با بهترین دستگاه تست قند خون انجام شود تا کمترین خطا را داشته باشد. برای تنظیم قند خون باید انسولین تزریق شود ، از این رو نیاز به خرید سرنگ انسولین می باشد. در بازار انواع سرنگ انسولین موجود میباشد.

انسولین

بیشتر بخوانید: می توانید برای مطالعه بیشتر در مورد علائم دیابت به مقاله دیابت چیست مراجعه کنید.

آناتومی انواع سرنگ انسولين

یک سرنگ انسولین متشکل از سر سوزن سیلندر و پیستون می باشد

• سر سوزن

جنس سر سوزن از استیل ضد زنگ و یک لایه نازک سیلیکونی تشکیل شده است. سوزن های انسولین نیز بسته به اندازه سرنگ، در اندازه ها و ضخامت های مختلف وجود دارند.
طول سوزن در انواع سرنگ انسولین تعیین کننده میزان نفوذ آن به بدن فرد می باشد. سوزن های انسولین فقط برای تزریق به صورت زیر جلدی بوده و نباید به عضلات وارد شوند. در سرنگ انسولین از سوزن های کوتاه تر به منظور تزریق ایمن تر و جلوگیری از وارد شدن به عضله استفاده می شود.

• سیلندر

سیلندر یک فضای توخالی از جنس مدیکال پلی پروپلین و مدیکال پلی آمید در سرنگ است که مایع انسولین را در خود نگه می دارد و بر روی آن یک صفحه واضح 100 واحدی مندرج می باشد. که به منظور اندازه گیری در واحدهای بین المللی، و واحد استاندارد مقیاس انسولین، ارائه شده است.

• پیستون

پیستون یک استوانه تو پر و بخشی از انواع سرنگ انسولین است که به صورت مکانیکی به عقب کشیده می شود تا مایع به درون سیلندر وارد شود.

پیستون به طور محکم درون محفظه یا همان سیلندر قرار می گیرد و در انتهای آن نوک لاستیکی و در سر دیگر آن یک دیسک پلاستیکی قرار دارد. فشار دادن دیسک بر روی پیستون باعث می شود که نوک لاستیک، مایع انسولین را از محفظه و از طریق سوزن خارج کند.

معرفی 2 نوع سرنگ انسولین

 1. سرنگ انسولین یکپارچه:

  در این سرنگ انسولین قسمت نیدل (سر سروزن) به محفظه اصلی چسبیده می باشد و قابلیت جدا شدن ندارد .

 2. سرنگ انسولین سر جدا:

  سرنگ انسولین سر جدا در قسمت بالایی سرنگ نیدل (سر سوزن) جدا میباشد. سرنگ های انسولین دارای سه سایز اصلی و پر مصرف میباشند که بسته به نیاز شخص انتخاب میشوند.

 1. سرنگ انسولین 30 واحدی
 2. سرنگ انسولین 50 واحدی
 3. سرنگ انسولین 100 واحدی

انواع سرنگ انسولین 100 واحدی

اکثر انواع سرنگ انسولین محفظه ای 100 واحدی دارند. در بیشتر موارد، انسولین در U- 100 ارائه می شود، به این معنی که 100 واحد انسولین در یک میلی لیتر مایعات موجود است.
در انواع سرنگ انسولین، حجم محفظه و طول سوزن مکمل یکدیگرند. بدین گونه که در سرنگ هایی که طول سوزن 5mm است، گیج سوزن 28 و حجم محفظه 0.3 ml می باشد.
سرنگ با طول سوزن 8mm, گیج سوزن 29 یا 30 و حجم محفظه آن 0.5 mm است.
سرنگ با طول سوزن 12.7mm, گیج سوزن 31 و حجم محفظه 1.0ml می باشد.
اندازه صحیح سرنگ انتخابی، به میزان دوز انسولین و راحتی فرد با اندازه سوزن، بستگی دارد. در بیشتر موارد پزشک مربوطه اندازه صحیح سرنگ را بعد از سنجش بیمار، تجویز می کند.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی bd

سرنگ انسولین 100 واحدی bd

سرنگ انسولین 100 واحدی bd

ساخت کشور آمریکا میباشد و میتوان این سرنگ را bd سرنگ انسولین 100 واحدی مرغوب ترین سرنگ انسولین موجود در بازار دانست .

مشخصات سرنگ انسولین 100 واحدی bd

 • طول این سرنگ 6 میل می باشد.
 • گیج سرنگ انسولین bd 31 میباشد.

اصطلاح گیج در سرنگ های انسولین به میزان قطر سر سوزن آن گفته می شود و هرچه عدد مذبور بزرگتر باشد میزان قطر سر سوزن کوچکتر بوده و در هنگام تزریق بیمار درد کمتری متحمل میشود .

سرنگ های انسولین bd بصورت ده عددی بسته بندی و استریل میشوند. درون هر جعبه از سرنگ انسولین 100.bd عدد سرنگ موجود میباشد.

نکته: برای آشنایی با نحوه استفاده از دستگاه تست قند خون توصیه می کنم مقاله روش استفاده از دستگاه قند خون را نیز مطالعه کنید.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی آنالوگ (UNOLOK)

سرنگ انسولین آنالاک یا همان آنالوگ ساخت کشور هند بوده و از مرغوبیت و قدمت زیادی بر خوردار میباشد. میتوان کشور هند را در زمینه تولید و ساخت انواع سرنگ های پزشکی سرآمد بقیه کشور ها دانست. سرنگ انسولین 100 واحدی انالوگ به دو نوع تقسیم میشود.

 1. سرنگ انسولین تک عددی آنالوگ: هر عدد سرنگ به صورت مجزا و تک تک داخل بسته استریل شده.
 2. سرنگ انسولین ده عددی آنالوگ: هر ده عدد سرنگ داخل پک استریل شده.

تنها تفاوت سرنگ انسولین آنالوگ تک عددی و ده عددی در نوع بسته بندی آن میباشد و از لحاظ کیفیت و میزان گیج هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند.

انواع سرنگ انسولین علاوه بر تزریق انسولین، به دلیل طراحی منحصر به فرد خود کاربرد های مختلفی دارد

از کاربرد های انواع سرنگ انسولین موارد زیر را می توان نام برد:

 1. انواع سرنگ انسولین به دلیل داشتن سوزن ظریف و تزریقی بدون درد، برای تزریق واکسن در کودکان مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. سوزن با قطر و اندازه کوتاه باعث شده تا از انواع سرنگ انسولین برای تزریقات وریدی و جلدی به نوزادان استفاده شود.
 3. از انواع سرنگ انسولین در دامپزشکی برای تزریق دارو به حیوانات کوچک استفاده می شود.
 4. برای تزریق داروی سینوپار در صورت نبود سینوپار قلمی
 5. برای تزریق بی حسی های موضعی در جراحی های سرپایی
 6. برای انجام تست آلرژیک بعضی از واکسن ها
 7. قابل استفاده توسط متخصصان زیبایی برای انواع ژل و بوتاکس
 8. برای تزریق Regular و NPH
 9. برای تزریق واکسن کرونا بر روی بازو
 10. برای تزریق داروهایی که به صورت تک دوز توسط پزشک تجویز می شوند
 11. جهت مزوتراپی سر
 12. بی حس کردن بافت در هنگام بخیه زدن
 13. تزریق اپی نفرینشست و شوی زخم های دهانی
 14. جهت درناژ لوله ها
 15. انواع تزریق های چشمی در عمل های چشم
 16. تزریق داروی ضد انعقاد انوکساپرین سدیم
 17. تزریق داروی زیرجلدی رسیژن (اینترفرون بتا 1آ 44 میکروگرم ) در عفونت با کرونا ویروس
 • سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ های انسولین آوا ساخت کشور ایران میباشد و توانسته استانداردهای بین المللی و ملی

Iso 8537.Iso 7864 IS IR3591 .Iso 9629 را اخذکند. شرکت تولید کننده سرنگ انسولین اوا از لنزی برای بهتر دیدن اعداد داخل بسته استفاده کرده است تا کم بینایان و سالمندان توانایی خواندن عدد بدون نیاز به کمک را داشته باشند. گیج سرنگ انسولین 100 واحدی آوا 31 میباشد و مناسب برای تزریق کودکان است.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ های انسولین سها ساخت کشور ایران است و دارای کیفیت قابل قبولی میباشد. شایان ذکر است گیج سرنگ انسولین سها 30 میباشد .

 • سرنگ انسولین 100 واحدی اطلس

سرنگ انسولین اطلس ساخت کشور ایران می باشد و علاوه بر انسولین انواع سرنگ های 2-5-10-20-50 و گاواژ را تولید میکند. گیج سرنگ انسولین اطلس 27 می باشد. بعد از توضیح کوچکی از انواع سرنگ انسولین 100 واحدی حال باید به تکنولوژی جدید از سرنگ انسولین بپردازیم .

سرنگ انسولین بدون درد

شاید عمل تزریق در ذهن انسان هم واره یاد اور درد میباشد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در ضمینه تجهیزات پزشکی شاهد ساخت سرنگ هایی برای تزریق بدون درد هستیم.

شرکت ژاپنی(ترومو)موفق به تولید سرنگ های انسولینی شده است که دارای سر سوزنی به قطر دو دهم میلی متر می باشد.این ضخامت سر سوزن سرنگ انسولین باعث میشود بیمار در هنگتم تزریق انسولین هیچ گونه دردی را متحمل نشود .

باید در نظر داشت متقاضی برای سرنگ انسولین بدون درد به خصوص برای عزیزانی که در روز سه تا پنج نوبت انسولین تزریق میکنند بسیار زیاد است و پیدایش سرنگ انسولین بدون درد کمک قابل توجهی به بیماران دیابتی کرده است .

در کشور عزیزمان ایران مهندسین تجهیزات پزشکی دست به کار شده و در یزد موفق به تولید سرنگ انسولین بدون درد کرده اند کیفیت سرنگ انسولین بدون درد ایرانی نسبت به خارجی آن محصول قابل قبول بوده و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر میباشد.

از بزرگترین مزایای سرنگ های انسولین بون درد میتوان عنوان کرد این سرنگ به بافت های پوستی هیچ گونه اسیبی نمی رساند و بدون درد و خون ریزی میباشد.

سرنگ انسولین بدون درد

سرنگ انسولین بدون درد

سرنگ انسولین سر جدا

به سرنگ های انسولینی اطلاق می شود که قسمت سوزن سرنگ (نیدل)از بدنه آن جدا میشود این امر دارای فواید و مزایای بسیاری میباشد. بستگی به نیاز فرد استفاده از سرنگ انسولین سرجدا و یک پارچه متغییر میباشد. می توان گفت از سرنگ های انسولین سر جدا در مصارف آزمایشگاهی،دامپزشکی بیشتر استفاده می شود.

در سرنگ انسولین سر جدا به دلیل انکه سوزن از بدنه جدا میشود و قسمت سوپاپ دار آن معمولا مقدار کمی از مایع تزریقی باقی میماند و برای افراد دیابتی باعث محاسبه اشتباه دوز تزریق میشود سرنگ انسولین سر جدا برای تزریق های با دقت بالا مناسب نمی باشد.

سرنگ انسولین یک پارچه تمامی مایع داخل سرنگ را به بیرون هدایت میکند و مایع داخل به کم ترین میزان ممکن در سرنگ باقی میماند ولی در سرنگ انسولین سر جدا این امر غیر قابل اجتناب میباشد .

میتوان گفت سرنگ انسولین سر جدا دارای گیج کوچکتر و قطر سوزن بزرگتر میباشند به طور مثال سرنگ انسولین سر جدا دارای گیج 27 یا گیج 28 بوده و برای نمونه گیری از حیوانات در آزمایشگاه مفید تر میباشد.

توجه داشته باشید برای تزریق انسولین سرنگ انسولین یک پارچه به دلیل گیج سوزن بزرگتر و کوچک بودن سر سوزن و به تبع درد کمتر و همچنین تخلیه کامل مایع داخل سرنگ مناسبت تر از هم خانواده خود یعنی سرنگ انسولین سر جدا می باشد. با تمامی توضیحات داده شده باز هم افرادی ترجیح میدهند از سرنگ انسولین سر جدا برای تزریق استفاده نماییند.

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین سر سوزن جدا

بهترین سرنگ انسولین

معیار های بسیار گوناگونی برای تعیین بهترین سرنگ انسولین در بازار وجود دارند. برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین موجود در بازار باید به چند نکته توجه داشته باشید.

 • ابتدا باید هدف خود را ازخرید و استفاده سرنگ انسولین مشخص کنید تا نسبت به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید.

نکته : به طور مثال سرنگ انسولین را برای تزریق انسولین انسانی میخواهید یا برای نمونه گیری و تزریق به حیوانات در آزمایشگاه؟

برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین موجود باید نیاز فرد مشخص شود توجه داشته باشید گیج سرنگ انسولین را نسبت به نیاز مشخص کنید.

 • اندازه گیج سرنگ انسولین بسیار پارامتر مهمی برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین میباشد. برای تزریق انسولین به انسان و تزریق مکرر روزانه بهتر است از گیج های شماره بالا استفاده کنید. هرچه عدد گیج سرنگ انسولین بزرگتر باشد قطر سوزن آن کوچکتر است.

به طور مثال سرنگ انسولین با گیج 27 دارای قطر سوزنی بزرگتر و به تبع درد بیشتری نسبت به سرنگ انسولین با گیج 31 دارد

 • دقت داشته باشید نسبت به نیاز خود سرنگ های انسولین سر جدا یا یک پارچه را خریداری فرمایید
 • میزان واحد سرنگ انسولین:بنا به حجم مخزن سرنگ انسولین میزان واحد آن متغییر میباشد و معمول ترین حجم های سرنگ انسولین 30 واحدی 50 واحدی و 100 واحدی میباشد.

پس نمیتوان گفت بهترین سرنگ انسولین موجود در بازار کدام میباشد.ابتدا باید پارامتر های بالا را در نظر گرفت و نسبت به نیاز اقدام به خرید بهترین سرنگ انسولین کنید.

توجه فرمایید هرچه سر سوزن سرنگ انسولین کوچکتر باشد میزان بهای پرداختی آن بیشتر میباشد.

سرنگ های انسولین یک سی سی می باشند که با خط به اصطلاح واحد هایی مشخص شده اند. به طور مثال در سرنگ انسولین 100 واحدی 100 واحد تعبیه شده است و هر خط کوچک 2 واحد انسولین محسوب میشود. اگر بخواهید 20 واحد انسولین تزریق کنید باید خط را تا 20 واحد بالا بکشید (در سرنگ انسولین 50 واحدی) خطوط ثبت شده به روی سرنگ میزان واحد آن را مشخص میکند. در داخل شیشه دارو مقدار 10 سی سی 100 واحدی انسولین مو جود می باشد و در کل 1000 واحد انسولین موجود میباشد.

در سرنگ های انسولین 100 واحدی هر خط برابر با دو واحد و در سرنگ انسولین 50 هر خط برابر یک واحد می باشد.

به طور مثال برای تزریق انسولین به وسیله سرنگ های 50 واحدی اگر بخواهیم 10 واحد تزریق کنید تا 10 خط تنظیم میکنیم. و در سرنگ انسولین 100 واحدی اگر بخواهیم 10 واحد تزریق کنیم تا 5 خط را تنظیم میکنیم.

نکات مهم در هنگام انتخاب انواع سرنگ انسولین

 • سرنگ های انسولین یکبار مصرف هستند این امر باعث شده تا از استفاده مجدد و بروز عفونت توسط سوزن های استفاده شده جلوگیری شود.
 • برای جلوگیری از لیپو هیپرتروفی یا رسوب غیرطبیعی چربی در زیر پوست، محل صحیح تزریق بسیار مهم است. لیپو هیپرتروفی یک عارضه شایع در تزریق روزانه انسولین است.
 • تزریق انسولین به صورت تزریق زیر جلدی تجویز می شود، بنابراین وجود سوزن کوتاه در سرنگ می تواند تاثیر سریع تر و بهتری بر میزان سطح قند خون فرد بگذارد. و از ورود دارو به به عضله جلوگیری کند.
 • بهترین اندازه سرنگ برای فرد به میزان دوز انسولین تجویز شده بستگی دارد.

از آنجا که ممکن است دوز انسولین با توجه به میزان سطح قند خون فرد تغییر کند، انواع سرنگ انسولین در اندازه های مختلف به بازار عرضه شده است

قیمت سرنگ انسولین

همان گونه که در بالا قید شد پارامتر هایی تعیین کننده قیمت سرنگ انسولین میباشد . میتوان گفت مهم ترین پارامتر قیمت سرنگ  میزان قطر سوزن آن میباشد.کشور سازنده سرنگ های انسولین تعیین کننده در قیمت می باشند به دلیل هزینه های بالای گمرک سرنگ های انسولین خارجی به نسبت از سرنگ های انسولین ایرانی گرانتر می باشند.

به طور مثال قیمت یک بسته سرنگ انسولین امریکایی که دارای 100 عدد سرنگ می باشد حدود مبلغ 75 هزار تومان و سرنگ انسولین ایرانی اطلس 55 هزار تومان میباشد.

توجه داشته باشید تمامی قیمت ها به روز می باشد و برای قیمت های به روز با پشتیبانی آبی سلامت حاصل فرمایید.

به طور کلی قیمت سرنگ های انسولین ایرانی نسبت به سرنگ های انسولین خارجی بسیار به صرفه تر میباشد ولی از کیفیت بالای سر سوزن های انسولین خارجی نمیتوان گذشت.

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین را چند بار مصرف می توان کرد؟

هر عدد سوزن انسولین را میتوانید تا بیست مرتبه مورد استفاده قرار دهید. و تا زمانی که سر سوزن سرنگ کند نشده و باعث آزار بیمار نمی شود می توان استفاده کرد.

توجه داشته باشید بعد از هر بار استفاده از سرنگ انسولین در پوش آن را گذاشته تا سر سوزن سرنگ انسولین آلودگی های محیط را به خود نگیرد.

به طور کلی بستگی به میزان نیاز سرنگ انسولین و میزان توانایی هزینه برای فرد بیمار سرنگ های انسولین متفاوتی در بازار موجود می باشد.

قبل از پارامتر قیمت سرنگ انسولین ایرانی یا سرنگ انسولین خارجی باید به نیاز مصرف توجه فرمایید. برای استفاده کودکان از سرنگ انسولین بهتر است از سرنگ های انسولین دارای گیج 31 استفاده شود زیرا دارای درد کمتری میباشند .

در بازار برای سرنگ انسولین خارجی رقیبی برای سرنگ انسولین bd نمیشناسیم. از پر طرفدارترین سرنگ انسولین ایرانی میتوان سرنگ انسولین اوا و سها را نام برد.

در صورت تکرار روزانه تزریق دوزهای مختلف ، ممکن است به چندین سرنگ نیاز داشته باشید. به عنوان مثال،برای تزریق به مقدار 35 واحد در صبح و 10 واحد در شب نیاز به یک سرنگ 0.3 میلی لیتر و یک سرنگ 0.5 میلی لیتر دارید.

در صورت نیاز به تنظیم روزانه دوزها بر اساس سطح قند خون، انواع مختلفى از سرنگ ها به بازار عرضه شده اند كه امکان انعطاف پذیری بیشتری را نیز فراهم می کنند.
اگر دوز مصرفی فرد به حداکثر ظرفیت سرنگ نزدیک است، بهتر است تحت نظر پزشک اندازه آن را افزایش دهید تا از بروز مشکلات جلوگیری نمایید.
دانستن اندازه مناسب برای تزریق دوز کامل انسولین در یک نوبت و جلوگیری از اشتباه در میزان دوز، قبل از خرید سرنگ انسولین بسیار مهم است.

برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سرنگ انسولین به مشاورین سایت آبی سلامت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *