همه آن چیزی که باید درباره انسولین بدانید + نکات کاربردی

در ابتدا توضیح کوتاهی درباره انسولین و انواع آن داده میشود. جزایر لانگرهانس در غده لوزالمعده هرمونی ترشح میکند که به اسم انسولین شناخته می شود و وظیفه این هورمون تنظیم قند خون میباشد.

دکتر سر فردریک گرانت بنتینگ کانادایی اولین شخصی بود که انسولین را به روی انسان با موفقیت استفاده کرد و توانست جایزه نوبل پزشکی را در سال 1923 ازآن خود کند.

در افراد مبتلا به دیابت برای تنظیم قند خون باید انسولین تزریق شود ، از این رو نیاز به خرید سرنگ انسولین می باشد. در بازار انواع سرنگ انسولین موجود میباشد.

انسولین

انسولین

معرفی 2 نوع سرنگ انسولین

 1. سرنگ انسولین یکپارچه :

  در این سرنگ انسولین قسمت نیدل(سر سروزن) به محفظه اصلی چسبیده می باشد و قابلیت جدا شدن ندارد .

 2. سرنگ انسولین سر جدا :

  سرنگ انسولین سر جدا در قسمت بالایی سرنگ نیدل(سر سوزن)جدا میباشد. سرنگ های انسولین دارای سه سایز اصلی و پر مصرف میباشند که بسته به نیاز شخص انتخاب میشوند.

 1. سرنگ انسولین 30 واحدی
 2. سرنگ انسولین 50 واحدی
 3. سرنگ انسولین 100 واحدی

انواع سرنگ انسولین 100 واحدی

 • سرنگ انسولین 100 واحدی bd

سرنگ انسولین 100 واحدی bd

سرنگ انسولین 100 واحدی bd

ساخت کشور آمریکا میباشد و میتوان این سرنگ را bd سرنگ انسولین 100 واحدی مرغوبترین سرنگ انسولین موجود در بازار دانست .

مشخصات سرنگ انسولین 100 واحدی bd

 • طول این سرنگ 6 میل می باشد.
 • گیج سرنگ انسولین bd 31 میباشد.

اصطلاح گیج در سرنگ های انسولین به میزان قطر سر سوزن آن گفته میشود و هرچه عدد مذبور بزرگتر باشد میزان قطر سر سوزن کوچکتر بوده و در هنگام تزریق بیمار درد کمتری متحمل میشود .

سرنگ های انسولین bd بصورت ده عددی بسته بندی و استریل میشوند. درون هر جعبه از سرنگ انسولین 100.bd عدد سرنگ موجود میباشد.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی آنالوگ (UNOLOK)

سرنگ انسولین آنالاک یا همان آنالوگ ساخت کشور هند بوده و از مرغوبیت و قدمت زیادی بر خوردار میباشد. میتوان کشور هند را در زمینه تولید و ساخت انواع سرنگ های پزشکی سرآمد بقیه کشور ها دانست. سرنگ انسولین 100 واحدی انالوگ به دو نوع تقسیم میشود.

 1. سرنگ انسولین تک عددی آنالوگ:هر عدد سرنگ به صورت مجزا و تک تک داخل بسته استریل شده.
 2. سرنگ انسولین ده عددی آنالوگ:هر ده عدد سرنگ داخل پک استریل شده.

تنها تفاوت سرنگ انسولین آنالوگ تک عددی و ده عددی در نوع بسته بندی آن میباشد و از لحاظ کیفیت و میزان گیج هیچ گونه تفاوتی با هم ندارند.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ انسولین 100 واحدی آوا

سرنگ های انسولین آوا ساخت کشور ایران میباشد و توانسته استانداردهای بین المللی و ملی

پیشگیری از مشکلات تنفسی و ریوی

Iso 8537.Iso 7864 IS IR3591 .Iso 9629 را اخذکند. شرکت تولید کننده سرنگ انسولین اوا از لنزی برای بهتر دیدن اعداد داخل بسته استفاده کرده است تا کم بینایان و سالمندان توانایی خواندن عدد بدون نیاز به کمک را داشته باشند. گیج سرنگ انسولین 100 واحدی آوا 31 میباشد و مناسب برای تزریق کودکان است.

 • سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ انسولین 100 واحدی سها

سرنگ های انسولین سها ساخت کشور ایران است و دارای کیفیت قابل قبولی میباشد . شایان ذکر است گیج سرنگ انسولین سها 30 میباشد .

 • سرنگ انسولین 100 واحدی اطلس

سرنگ انسولین اطلس ساخت کشور ایران می باشد و علاوه بر انسولین انواع سرنگ های 2-5-10-20-50 و گاواژ را تولید میکند. گیج سرنگ انسولین اطلس 27 می باشد. بعد از توضیح کوچکی از انواع سرنگ انسولین 100 واحدی حال باید به تکنولوژی جدید از سرنگ انسولین بپردازیم .

سرنگ انسولین بدون درد

شاید عمل تزریق در ذهن انسان هم واره یاد اور درد میباشد اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در ضمینه تجهیزات پزشکی شاهد ساخت سرنگ هایی برای تزریق بدون درد هستیم.

شرکت ژاپنی(ترومو)موفق به تولید سرنگ های انسولینی شده است که دارای سر سوزنی به قطر دو دهم میلی متر می باشد.این ضخامت سر سوزن سرنگ انسولین باعث میشود بیمار در هنگتم تزریق انسولین هیچ گونه دردی را متحمل نشود .

باید در نظر داشت متقاضی برای سرنگ انسولین بدون درد به خصوص برای عزیزانی که در روز سه تا پنج نوبت انسولین تزریق میکنند بسیار زیاد است و پیدایش سرنگ انسولین بدون درد کمک قابل توجهی به بیماران دیابتی کرده است .

در کشور عزیزمان ایران مهندسین تجهیزات پزشکی دست به کار شده و در یزد موفق به تولید سرنگ انسولین بدون درد کرده اند کیفیت سرنگ انسولین بدون درد ایرانی نسبت به خارجی آن محصول قابل قبول بوده و از لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه تر میباشد.

از بزرگترین مزایای سرنگ های انسولین بون درد میتوان عنوان کرد این سرنگ به بافت های پوستی هیچ گونه اسیبی نمی رساند و بدون درد و خون ریزی میباشد.

سرنگ انسولین بدون درد

سرنگ انسولین بدون درد

سرنگ انسولین سر جدا

به سرنگ های انسولینی اطلاق می شود که قسمت سوزن سرنگ (نیدل)از بدنه آن جدا میشود این امر دارای فواید و مزایای بسیاری میباشد. بستگی به نیاز فرد استفاده از سرنگ انسولین سرجدا و یک پارچه متغییر میباشد. می توان گفت از سرنگ های انسولین سر جدا در مصارف آزمایشگاهی،دامپزشکی بیشتر استفاده می شود.

تصفیه هوا و الزام آن در منزل

در سرنگ انسولین سر جدا به دلیل انکه سوزن از بدنه جدا میشود و قسمت سوپاپ دار آن معمولا مقدار کمی از مایع تزریقی باقی میماند و برای افراد دیابتی باعث محاسبه اشتباه دوز تزریق میشود سرنگ انسولین سر جدا برای تزریق های با دقت بالا مناسب نمی باشد.

سرنگ انسولین یک پارچه تمامی مایع داخل سرنگ را به بیرون هدایت میکند و مایع داخل به کم ترین میزان ممکن در سرنگ باقی میماند ولی در سرنگ انسولین سر جدا این امر غیر قابل اجتناب میباشد .

میتوان گفت سرنگ انسولین سر جدا دارای گیج کوچکتر و قطر سوزن بزرگتر میباشند به طور مثال سرنگ انسولین سر جدا دارای گیج 27 یا گیج 28 بوده و برای نمونه گیری از حیوانات در آزمایشگاه مفید تر میباشد.

توجه داشته باشید برای تزریق انسولین سرنگ انسولین یک پارچه به دلیل گیج سوزن بزرگتر و کوچک بودن سر سوزن و به تبع درد کمتر و همچنین تخلیه کامل مایع داخل سرنگ مناسبت تر از هم خانواده خود یعنی سرنگ انسولین سر جدا می باشد. با تمامی توضیحات داده شده باز هم افرادی ترجیح میدهند از سرنگ انسولین سر جدا برای تزریق استفاده نماییند.

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین سر سوزن جدا

بهترین سرنگ انسولین

معیار های بسیار گوناگونی برای تعیین بهترین سرنگ انسولین در بازار وجود دارند. برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین موجود در بازار باید به چند نکته توجه داشته باشید.

 • ابتدا باید هدف خود را ازخرید و استفاده سرنگ انسولین مشخص کنید تا نسبت به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید .

نکته : به طور مثال سرنگ انسولین را برای تزریق انسولین انسانی میخواهید یا برای نمونه گیری و تزریق به حیوانات در آزمایشگاه؟

برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین موجود باید نیاز فرد مشخص شود توجه داشته باشید گیج سرنگ انسولین را نسبت به نیاز مشخص کنید.

 • اندازه گیج سرنگ انسولین بسیار پارامتر مهمی برای انتخاب بهترین سرنگ انسولین میباشد. برای تزریق انسولین به انسان و تزریق مکرر روزانه بهتر است از گیج های شماره بالا استفاده کنید. هرچه عدد گیج سرنگ انسولین بزرگتر باشد قطر سوزن آن کوچکتر است .

به طور مثال سرنگ انسولین با گیج 27 دارای قطر سوزنی بزرگتر و به تبع درد بیشتری نسبت به سرنگ انسولین با گیج 31 دارد

 • دقت داشته باشید نسبت به نیاز خود سرنگ های انسولین سر جدا یا یک پارچه را خریداری فرمایید
 • میزان واحد سرنگ انسولین:بنا به حجم مخزن سرنگ انسولین میزان واحد آن متغییر میباشد و معمول ترین حجم های سرنگ انسولین 30 واحدی 50 واحدی و 100 واحدی میباشد.
  پس نمیتوان گفت بهترین سرنگ انسولین موجود در بازار کدام میباشد.ابتدا باید پارامتر های بالا را در نظر گرفت و نسبت به نیاز اقدام به خرید بهترین سرنگ انسولین کنید.
  توجه فرمایید هرچه سر سوزن سرنگ انسولین کوچکتر باشد میزان بهای پرداختی آن بیشتر میباشد.
کنترل فشار خون با فشارسنج

سرنگ های انسولین یک سی سی می باشند که با خط به اصطلاح واحد هایی مشخص شده اند. به طور مثال در سرنگ انسولین 100 واحدی 100 واحد تعبیه شده است و هر خط کوچک 2 واحد انسولین محسوب میشود. اگر بخواهید 20 واحد انسولین تزریق کنید باید خط را تا 20 واحد بالا بکشید (در سرنگ انسولین 50 واحدی) خطوط ثبت شده به روی سرنگ میزان واحد آن را مشخص میکند. در داخل شیشه دارو مقدار 10 سی سی 100 واحدی انسولین مو جود می باشد و در کل 1000 واحد انسولین موجود میباشد.

در سرنگ های انسولین 100 واحدی هر خط برابر با دو واحد و در سرنگ انسولین 50 هر خط برابر یک واحد می باشد.

به طور مثال برای تزریق انسولین به وسیله سرنگ های 50 واحدی اگر بخواهیم 10 واحد تزریق کنید تا 10 خط تنظیم میکنیم. و در سرنگ انسولین 100 واحدی اگر بخواهیم 10 واحد تزریق کنیم تا 5 خط را تنظیم میکنیم.

قیمت سرنگ انسولین

همان گونه که در بالا قید شد پارامتر هایی تعیین کننده قیمت سرنگ انسولین میباشد . میتوان گفت مهم ترین پارامتر قیمت سرنگ انسولین میزان قطر سوزن آن میباشد.کشور سازنده سرنگ های انسولین تععین کننده در قیمت می باشند به دلیل هزینه های بالای گمرک سرنگ های انسولین خارجی به نسبت از سرنگ های انسولین ایرانی گرانتر می باشند.

به طور مثال قیمت یک بسته سرنگ انسولین امریکایی که دارای 100 عدد سرنگ می باشد حدود مبلغ 75 هزار تومان و سرنگ انسولین ایرانی اطلس 55 هزار تومان میباشد.

توجه داشته باشید تمامی قیمت ها به روز می باشد و برای قیمت های به روز با پشتیبانی آبی سلامت حاصل فرمایید.

به طور کلی قیمت سرنگ های انسولین ایرانی نسبت به سرنگ های انسولین خارجی بسیار به صرفه تر میباشد ولی از کیفیت بالای سر سوزن های انسولین خارجی نمیتوان گذشت.

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین

سرنگ انسولین را چند بار مصرف می توان کرد؟

هر عدد سوزن انسولین را میتوانید تا بیست مرتبه مورد استفاده قرار دهید. و تا زمانی که سر سوزن سرنگ کند نشده و باعث آزار بیمار نمی شود می توان استفاده کرد.

توجه داشته باشید بعد از هر بار استفاده از سرنگ انسولین در پوش آن را گذاشته تا سر سوزن سرنگ انسولین آلودگی های محیط را به خود نگیرد.

به طور کلی بستگی به میزان نیاز سرنگ انسولین و میزان توانایی هزینه برای فرد بیمار سرنگ های انسولین متفاوتی در بازار موجود می باشد.

قبل از پارامتر قیمت سرنگ انسولین ایرانی یا سرنگ انسولین خارجی باید به نیاز مصرف توجه فرمایید. برای استفاده کودکان از سرنگ انسولین بهتر است از سرنگ های انسولین دارای گیج 31 استفاده شود زیرا دارای درد کمتری میباشند .

در بازار برای سرنگ انسولین خارجی رقیبی برای سرنگ انسولین bd نمیشناسیم. از پر طرفدارترین سرنگ انسولین ایرانی میتوان سرنگ انسولین اوا و سها را نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *