مقالات

ماساژ درمانی چیست و انواع ( کمر، پا و …) و فواید آن

در این مقاله قصد داریم با انواع روش های ماساژ درمانی و فواید ماساژ درمانی آشنا شویم به همین دلیل در ابتدا بهتر است بدانیم ماساژ درمانی چیست.

تعریف ماساژ

ماساژ دستکاری لایه های سطحی و عمیق عضلانی و بافت همبند با استفاده از تکنیک های مختلف، به منظور افزایش عملکرد، کمک در روند درمان، و ترویج آرامش و آسایش است. ماساژ شامل کار و اقدام در بدن با فشار ثابت یا در حال حرکت و یا لرزش، و کمک به حرکات مکانیکی بدن است که می تواند با دست، انگشتان، آرنج، زانو، ساعد، و پاها انجام می شود. بافت هدف ماساژ شامل عضلات ، تاندون ها ، رباط ها ، فاسیا ، پوست ، مفاصل، یا سایر بافت همبند، و همچنین رگهای لنفاوی، یا اندام های دستگاه گوارش است.

انواع روش های ماساژ درمانی

 

ماساژ درمانی چیست؟

ماساژ شامل مالش و اعمال فشار بر عضلات، بافت های همبند، تاندون ها و رباط ها می باشد. هنگامی که از ماساژ برای بهبود سلامت فردی استفاده می شود، به عنوان ماساژ درمانی شناخته می شود.ماساژ درمانی شکلی از ورزش غیرفعال و دست ورزی روی بافتهای نرم و عضلات بدن می باشد. ماساژ درمانی به رهایی از دردهای ناشی از خستگی و صدمات به عضله ها ، کمک نموده و باعث کاهش استرس
در فرد میشود .این روش درعین حال نشاط بخش و تحریک کننده است. کلمه ماساژ بر گرفته از واژه یونانی (Massier) بوده و به معنی مشت و مال دادن میباشد.امروزه میلیونها نفر در سراسر دنیا از انواع ماساژهای موجود برای رفع خستگی و بازیابی سلامتی و نشاط خود استفاده می کنند.

هزاران نوع مختلف ماساژ وجود دارد که با سلیقه ها و نیازهای متفاوت مردم مطابقت دارد. در این قسمت تعداد انگشت شماری از انواع مختلف ماساژ را برای شما آورده ایم که هر یک از شما چه یک مرد تنومند، چه فرد درحال رشد و در سنین بلوغ، همه و همه می توانید از آنها بهره ببرید.

اگر قصد خرید ماساژور های برقی را دارید و میخواهید از انواع آن و قیمت های آن آگاه شوید میتوانید به لینک خرید ماساژور برقی مراجعه نمایید و سفارش خود را ثبت نمایید.

تاثیرات مثبت ماساژ بر بدن و روحیه

 • ماساژ با عوارض ناصحیح نشستن مقابله میکند!
 • ماساژ دردهای عضلانی را کاهش میدهد
 • ماساژ باعث تسکین عصبانیت و افسردگی میشود
 • ماساژ باعث بهتر خوابیدن میشود
 • ماساژ باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود
 • ماساژ باعث کاهش سردرد میشود
 • همچنین باعث جوانسازی میشود
 • تاثیر ماساژ بر روی پوست :
  افزایش جریان خون در پوست و تسریع پروسه ترمیم ، تقویت رشته های کلاژن – افزایش تحرک پوست و بافت های زیزین آن
 • تاثیر ماساژ بر روی سیستم گردش خون :
  کمک به بازگشت وریدی ، بهبود جریان سرخرگی ، تسریع پروسه ترمیم .
 • تاثیر ماساژ بر روی سیستم لنفاوی :
  کمک به جریان لنف ، کمک به جذب تورم ، تسریع در دفع مواد متابولیک ، تسریع ریکاوری و بهبود عملکرد سیستم ایمنی .
 • تاثیر ماساژ بر روی عضلات اسکلتی :
  افزایش جریان خون در عضلات، تسریع ریکاوری و رفع خستگی ، رفع چسبندگی بین فیبرها ، ریلکس شدن عضلات و افزایش تحرک پذیری عضلات .
 • تاثیر ماساژ بر روی سیستم عصبی :
  کمک به ریلکسیشن ، کاهش درد ، تسهیل عملکرد رفلکس ها و کاهش استرس .
 • تاثیر ماساژ بر روی سیستم تنفسی :
  کمک به ریلکس شدن عضلات تنفسی، کمک به کنده شدن و تخلیه ی ترشحات از جداره ی ریه .
 • تاثیر ماساژ بر روی دستگاه گوارش :
  کمک به حرکات مواد داخل روده و کمک به جذب و دفع مواد .

اگر میخواهید با ماساژور ها آشنا شوید میتوانید مقاله نوشته شده ما درباره انواع ماساژور و اینکه ماساژور چیست را مطالعه نمایید تا اطلاعات بیشتری در هنگام خرید داشته باشید.

 

روش ماساژ درمانی

 

موارد احتیاط در ماساژ درمانی

1. در صورت ابتلا به تب بالا ، عفونت ، التهاب و یرقان و یا سایر بیماریهای عفونی پوستی باید از ماساژ پرهیز گردد.
2. در صورت ابتلا به بیماری مزمن مثل آرتریت یا انواع سرطان و یا بیماری قلبی ، باید حتما قبل از انجام ماساژ با پزشک متخصص مشورت شود.
3. در صورت بارداری باید موضوع را با پزشک متخصص خود در میان گذاشته و درصورت کسب اجازه حتما این موضوع را به اطلاع ماساژ درمانگر برسانید ، زیرا دریافت ماساژ در برخی نواحی باعث زایمان زودرس می گردد.
4. روی زخم های باز یا جراحات قبلی نباید ماساژ انجام شود.
5. در هنگام رگ به رگ شدن یا کوفتگی بهتر است ماساژ را به مدت 24 ساعت به تعویق بیاندازید.
6. انواع ماساژ
7. -ماساژهای ملایم
8. ماساژ کالیفرنیایی
9. اِسالِن
10. حس درمانی
11. ماساژ تایلندی
12. وَتسو
13. ماساژ استخوانی
14.ماساژ های شدید
15. آما
16. ماساژ نقاط حساس
17. شیاتسو
18. ماساژهای ورزشی
19. ماساژ سوئدی
20. سایر ماساژها
21. کشش لنفاوی
22. جین شین دو
23. تراگر
24. ماساژ سنگی
25. ماساژ سر
26. پفریمر

فواید ماساژ اعضای بدن برای کسی پوشیده نیست ،اگر قصد دیدن انواع ماساژور را دارید و میخواهید با قیمت های آنها آشنا شوید و خرید انجام دهید، میتوانید به صفحه ی خرید انواع ماساژور مراجعه نمایید.

روش های ماساژ درمانی چیست

ماساژ درمانی که توسط یک متخصص ماساژ مجاز انجام می شود، شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت های نرم بدن است.انواع روش های ماساژ درمانی با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی، می تواند برای رهایی از استرس و تنش، تسکین علائم، التیام جراحات و حمایت از سلامتی استفاده شود.انواع روش های ماساژ درمانی در اشکال و شدت های مختلفی وجود دارد.

 

فواید ماساژ درمانی

 

انواع ماساژ درمانی چیست

 • ماساژ سوئدی

در این نوع ماساژ، حرکات ماساژ به عمق ماهیچه و استخوان نفوذ کرده و موجب تسریع جریان گردش خون به سمت قلب می‌شود. از فواید آن می‌توان تسریع بهبودی دردهای عضلانی، افزایش دفع اسید لاکتیک و اسید اوریک، افزایش خاصیت ارتجاعی زردپی و رباط را نام برد.

این نوع ماساژ مخصوص افرادیست که به علت موقعیت شغلی خود مجبور به انجام فعالیت‌های سخت می‌باشند. با پیشرفت علم، صندلی‌هایی با بهره­گیری از انواع روش‌های ماساژ تولید شدند که طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند.

 •  ماساژ ورزشی

ماساژهای ورزشی مشابه ماساژهای بافت عمیق هستند، اما احتمال اسپاسم عضلاتی را که هنگام ورزش یا انجام فعالیت های ورزشی درگیر هستند را به صفر می رسانند.ورزشکاران و رقصنده ها از عضلات بدن خود متفاوت تر از افراد معمولی استفاده می کنند. یک ماساژور با تجربه در ماساژ ورزشی، می تواند از ماساژ درمانی برای از بین بردن سفتی عضلانی و رفع آسیب های ورزشی استفاده نماید.

 • روش ماساژ نقطه ماشه ای در ماساژ درمانی چیست

یک گره در گردن یا یک نقطه سفت در پشت به عنوان نقطه ماشه ای شناخته می شود.نقطه ماشه ای اسپاسم عضلانی کوچک یا نقطه ای سفت در بافت است.در ماساژ نقطه ماشه ای، ماساژور از یک فشار متمرکز و مستقیم برای هدف قرار دادن آن نقاط، استفاده می کند.این نوع ماساژ جریان خون را در نواحی تحت ماساژ افزایش می دهد و به رفع گرفتگی و اسپاسم این نقاط کمک می نماید.ماساژ نقطه ای برای افرادی که دچار درد های مزمن هستند، بسیار مفید می باشد.

 •  روش ماساژ میوفاشیال

فاسیا، شبکه ای از بافت همبند زیر پوست است. این نوع ماساژ ماهیچه ها را پشتیبانی کرده و موجب تسهیل حرکت ماهیچه ها می شود.هنگامی که این نوع ماساژ را دریافت می کنید، ماساژور با مالش و کشش عضلات به رفع اسپاسم کمک شایانی می نماید.ماساژ میوفاشیال نوعی کشش عمیق است که اغلب همراه با سایر تکنیک های ماساژ درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.این امر موجب باز کردن سفتی عضلات در گردن، شانه ها و قسمت بالایی و پایین کمر می شود.

 •  روش ماساژ لنفاوی در ماساژ درمانی چیست

مایع لنفاوی چندین عملکرد مهم دارد، از جمله حفظ سطح مایعات و حذف مواد زائد از بدن. در ماساژ لنفاوی، ماساژور برای کمک به جریان آزادانه مایع لنفاوی در بدن، از یک نوع لمس آرام استفاده می کند.ماساژ لنفاوی برای افراد مبتلا به التهاب گزینه مناسبی می باشد.بخصوص در افرادی که بیماری هایی مانند آرتریت دارند، و همچنین افرادی که ماستکتومی کرده اند، که اغلب شامل برداشتن غدد لنفاوی است.

 •  روش ماساژ قبل از تولد در ماساژ درمانی چیست

ماساژهای دوران بارداری برای کمک به آرامش مادران عالی هستند و می توانند به درمان دردهای دوران رشد کودک کمک کنند.ماساژهای قبل از زایمان برای کاهش فشار از روی کمر فوق العاده هستند و می توانند به کاهش تورم در پاها و دست ها کمک کنند.هنگامی که مادر آرام است و احساس خوبی دارد، کودک نیز از آن سود می برد.

 •  ماساژ شیاتسو

فشار با انگشتان به قسمت های خاصی از بدن به نام نقاط طب فشاری اعمال می شود.

 •  رفلکسولوژی

در این نوع ماساژ، ماساژور از دست، انگشتان و شست برای تحریک عضلات نواحی خاصی از پاها استفاده می کند.

 •  سنگ داغ

درمانگر سنگ های گرم را، روی قسمت های خاصی از بدن قرار می دهد تا توسط گرما درمانی و افزایش جریان خون، ماهیچه ها را تسکین داده و آرام کند.ماساژ درمانی ممکن است برای هر کسی مفید باشد.

 • ماساژ تایلندی

در این نوع ماساژ تمامی مفاصل باز و بسته و تمامی عضلات بدن کشیده می‌شود. این نوع ماساژ از کف پا شروع شده و به نواحی بالاتر می‌رود، فواید ماساژ تایلندی شامل افزایش خاصیت ارتجاعی بدن، پیشگیری از ایجاد حالت خشکی و افزایش سطح انرژی می‌باشد. این نوع ماساژ بیشتر مخصوص افرادیست که مدت زمان زیادی را پشت میز و در حالت نشسته به سر می‌برند.

 • ماساژ وتسو

در این نوع ماساژ بدن فرد در داخل آب گرم قرار گرفته و به دلیل ایجاد بی‌وزنی به همراه گرما درمانی، فرد ماساژ دهنده از راحتی و آزادی بیشتری جهت انجام ماساژ برخوردار می‌باشد.

این ماساژ باعث تنظیم تنفس و آرامش فرد شده و بیشتر برای افرادی که روز پرتنشی گذرانده­اند، کاربرد دارد.

 • ماساژ شیاتسو

در این نوع ماساژ، با ماساژدهی نقاط فشار، علاوه بر افزایش گردش خون، به روی کشش مفاصل نیز تاثیر دارد. ماساژ شیاتسو موجب تقویت عضلات، کاهش و بهبود کمردرد، سردرد، آسم و خشکی ستون فقرات می‌شود. همچنین، برای افرادی که به طور روزانه فعالیت‌های سخت انجام می‌دهند، مناسب می‌باشند.

 

 

از آنجایی که اکثر صندلی‌ها فاقد قسمت حمایت کننده هستند از پشتی طبی استفاده می‌شود اگر به دنبال پشتی طبی طرح ماساژور میگردید ما آن را برای شما فراهم نموده ایم برای دیدن به لینک مربوطه مراجعه نمایید.

 

انواع ماساژ درمانی

 

فواید ماساژ درمانی چیست

انواع ماساژ درمانی می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب کاهش درد جلوگیری و رفع گرفتگی عضلات می شود. برای بسیاری از افراد سالم بدون بیماری مزمن، ماساژ به سادگی لذت بخش است.ماساژ عمدتاً به عنوان یک درمان مکمل یا طبیعی در نظر گرفته می شود که توسط کلینیک های ماساژ یا اسپاهای سلامتی ارائه می شود.بسیاری از مردم انواع ماساژ درمانی را بسیار آرام بخش می دانند.انواع ماساژ درمانی سطح کورتیزول (هورمون استرس زا) را کاهش داده، در حالی که سایر هورمون هایی را که تأثیر مثبتی بر سلامتی دارند (از جمله دوپامین و سروتونین) را افزایش می دهد.

می توان از ماساژ برای درمان مشکلات عضلات، تاندون ها و رباط ها استفاده کرد.ماساژ می تواند برای رفع سایر مشکلات سلامتی از جمله: کمردرد، درد گردن یا شانه، سردرد، آرتروز، افسردگی و اضطراب، اختلالات گوارشی، کشیدگی یا آسیب بافت نرم، آسیب های ورزشی آرتروز اضطراب و درمان افسردگی بسیار مفید باشد.بسیاری از پزشکان به طور فزاینده ای ماساژ درمانی را برای کمک به افراد، برای مقابله با بیماری هایی مانند سرطان، بیماری قلبی یا دردهای مزمن ارائه می دهند.

 •  سلامتی

تاثیر ماساژ درمانی در افرادی که دارای شرایط مختلف مانند سرطان، بیماری قلبی، مشکلات معده و فیبرومیالژیا هستند، بیشتر از سایر افراد است.

 •  کاهش استرس و اضطراب

احساس آرامش پس از انجام ماساژ درمانی باعث کاهش میزان استرس و اضطراب در شخص می شود.بدن دارای دو سیستم عصبی است: یک سیستم عصبی سمپاتیک که پاسخ بدن را در موقعیت های استرس زا هدایت می کند و یک سیستم عصبی پاراسمپاتیک که بر روی فعالیت های روزمره تمرکز دارد، منجر به ایجاد آرامش و استراحت می شود.ماساژ پاسخ پاراسمپاتیک بدن را افزایش داده، و باعث کاهش احساس اضطراب می شود.

 •  بهبود کیفیت خواب

ماساژ درمانی موجب کاهش سطح کورتیزول (هورمون استرس) شده و سطح سروتونین و دوپامین را به میزان استاندارد افزایش می دهد.مطالعات نشان داده اند که ماساژ درمانی برای کسانی که بی خوابی مرتبط با یائسگی و نارسایی احتقانی قلب دارند، بسیار مفید است.

 •  کاهش درد و تنش عضلانی

مطالعات مختلفی به این موضوع پرداخته اند که چگونه ماساژ ممکن است به کاهش دردهایی مانند کمردرد حاد، گردن درد، سردرد و زانو درد کمک کند.تسکین درد ناشی از ماساژ ممکن است کوتاه مدت تا طولانی مدت باشد.انجام یک ماساژ ۶۰ دقیقه ای به صورت مکرر تاثیر بیشتری نسبت به ماساژ های کوتاه تر دارد.

 •  بهبود عملکرد سیستم ایمنی

آیا ماساژ می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟یک مطالعه نشان می دهد که ماساژ منظم سطح گلبول های سفید خون را افزایش داده و منجر به پاسخ سریع بدن در برابر ورود عوامل بیماری زا می شود.

 •  رفع یبوست

یک مطالعه نشان می دهد ماساژ شکم به خصوص پس از انجام جراحی هایی که باعث یبوست فرد شده است، ممکن است به حرکات روده کمک کند.

انواع ماساژهای درمانی

 

 •  کاهش علائم فیبرومیالژیا

مطالعات نشان داده اند که استفاده از ماساژ در طول پنج هفته به صورت مکرر ممکن است علائم فیبرومیالژیا مانند مشکلات خواب، حافظه و خلق و خو را بهبود بخشد.فیبرومیالژیا بیماری مزمنی است که منجر به درد و خستگی عضلات و مفاصل می شود.

 •  کاهش و تسکین درد ناشی از سرطان

افرادی که تحت درمان سرطان قرار می گیرند، دچار عوارض جسمی و روحی بسیار زیادی می شوند.بسیاری از افراد برای کمک به کاهش درد سرطان، افزایش آرامش و بهبود کیفیت زندگی به ماساژ روی آورده اند.جهت کسب اطلاعات بیشتر از انواع روش های ماساژ درمانی با مشاوران ما در سایت آبی سلامت تماس حاصل نمایید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *