8 تا از فواید کیسه آب گرم: مزایا پزشکی + کاربرد های کیسه آب گرم

برای دانستن فواید کیسه آب گرم ابتدا به یک توضیح اجمالی در مورد کیسه آب گرم می پردازیم. کیسه آب گرم یک بطری درب دار است که درون آن توسط آب گرم پر شده و درب آن به طور محکم بسته می شود تا از هرگونه نشت و بروز خطر احتمالی جلوگیری شود.

معمولا جنس کیسه های آب گرم از نوعی پلاستیک pvc می باشد که گرما را از طریق سطح به محیط انتقال می دهد. کیسه های آب گرم انواع و سایز های مختلفی دارند که بسته به نیاز افراد طراحی شده است. قبل از خرید کیسه آب گرم بهتر است با فواید کیسه آب گرم آشنا شوید.

فواید کیسه آب گرم برای درمان بیماری های شایع

از فواید کیسه آب گرم کمک به درمان بعضی از بیماری های مربوط به روده ی بزرگ می باشد.

فواید کیسه آب گرم چیست

1. مشکلات روده بزرگ :

اگر در روده بزرگ خود احساس وجود مشکل و درد دارید دیگر نیازی به مصرف مسکن برای جلوگیری از درد نیست ، زیرا گرمای کیسه آب گرم به طور طبیعی درد و التهاب را آرام می کند این روش اصولاً به عضلات روده بزرگ کمک می کند و در نهایت درد از بین می رود.

2. درمان کمر درد :

از دومین فواید کیسه آب گرم و بهترین کاربرد آن میتوان استفاده از کیسه آب گرم در هنگام کمر درد را نام برد کمر درد یک نوع درد شایع است که هر فردی حداقل یکبار آن را تحربه کرده است. به مرور زمان کمردرد ناشی از خستگی کار روزانه تبدیل به یک درد مزمن می گردد و برای جلوگیری و تسکین این درد موضعی یک کیسه آب گرم در ناحیه آسیب دیده پشت قرار دهید این کار باعث تسریع بهبودی درد ناشی از کمر درد می شود .

اگر جز افرادی هستید که بیشتر مواقع از دردهای کمر رنج میبرید بهتر است هر شب قبل از خواب از کیسه آب گرم استفاده کنید این کار به نوبه ی خود باعث کاهش درد های کمری می شود.

  بهترین نوع واکر چیست؟ +8 واکر مناسب | واکر چیست؟

3. کاهش درد عضلات :

یکی دیگر از فواید کیسه آب گرم که مورد توجه ورزشکاران و افراد پر تحرک قرار گرفته است کاهش درد عضلات به وسیله کمپرس گرم است. گرفتگی عضلات که در ورزشکاران باعث انقباضات سریع و ناگهانی می شود بسیار دردناک است که با قرار دادن کیسه آب گرم بر روی عضلات درد کاهش یافته و باعث آرامش عضلات می شود.

فواید کیسه آب گرم برای روده

4. تسکین درد ناشی از آسیب ستون فقرات گردنی :

یکی از دیگر فواید کیسه آب گرم برای تسکین درد ناشی از آسیب ستون فقرات گردنی است. بعضی از افراد با توجه به شرایط کاری خود ممکن است محبور باشند ساعت ها پشت کامپیوتر نشسته یا سر خود را در هنگام کار خم‌ نگه دارند.

طولانی بودن این روند باعث آسیب و ایجاد درد در ناحیه گردنی می شود استفاده از کیسه آب گرم و ایجاد کمپرس گرم بر روی عضلات گردنی باعث کاهش و بهبودی درد می شود. برای تسریع در روند بهبودی بهتر است اول عضلات گردن را با مقداری پماد ماساژ داده و سپس کیسه آب گرم را بر روی آن قرار دهید.

5. کاهش استرس :

از دیگر فواید کیسه آب گرم می توان به کاهش استرس و ایجاد یک خواب راحت اشاره کرد. با توجه به شرایط زندگی روزمره استرس و اضطراب برای بسیاری از افراد امری عادی شده است که بهتر است برای از بین بردن آن دنبال راه هایی برای ایجاد آرامش باشید.

بغل گرفتن کیسه آب گرم می تواند یک راهکار مناسب برای کاهش استرس روزانه باشد. این کار باعث بهبودی و افزایش جریان خون می شود که به نوبه ی خود باعث ایجاد آرامش می شود. هم چنین مشاهده دسته کیسه یخ ژله ای نیز می تواند مفید باشد.

6. هضم بهتر غذا :

همچنین کیسه آب گرم باعث هضم بهتر غذا می شود کیسه آب گرم باعث بهبود حرکات روده می شود و از این رو به هضم چربی ها نیز کمک می کند.

7. ریلکسیشن قبل از خواب :

یکی دیگر از فواید کیسه آب گرم ریلکسیشن قبل از خواب است. کیسه آب گرم به فرد کمک می کند تا تمام مشغولیت های فکری که در هنگام خواب پیش می آید و باعث یک خواب نا آرام می شود را فراموش کند.

  دستگاه گوارش و نکات ضروری

برای این کار بهتر است کیسه آب گرم را به پاهایتان در هنگام خواب متصل کنید این روش همانند دوش گرفتن بعد از یک روز پر کار است که باعث ایجاد آرامش می شود.

فواید کیسه آب گرم برای خواب راحت

از کیسه آب گرم در هنگام مسافرت نیز می توان استفاده کرد هنگامی که به اردو می روید یا با هواپیما و وسایل نقلیه ی دیگر مسافرت می کنید به دلیل تغییرات شرایط آب و هوایی ممکن به کیسه آب گرم احتیاج پیدا کنید. کیسه آب گرم باعث گرم نگه داشتن بدن شما و جلوگیری از کوفتگی بدن در همگام مسافرت می شود. مشاهده دسته روکش کیسه آب گرم می تواند مفید باشد.

یک استراتژی ساده می تواند به شما کمک کند تا راحت بخوابید و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه درمان ناشی از بیماری شود.

برای گرم کردن کودکان بهتر است یک کیسه آب گرم را با آب ولرم پر کنید و آن را کنار پاهای کودک قرار دهید. یک روش دیگر این است که شما می توانید از کیسه آب گرم برای گرم کردن تختخواب استفاده کنید و آن را در آنجا بگذارید تا کودک در آغوش بگیرد.

8. کاهش درد های موضعی :

از دیگر فواید کیسه آب گرم کاهش درد های موضعی به خصوص در ناحیه گوش و دندان است. همه ی افراد ممکن ست حداقل یکبار درد گوش و دندان را تجربه کرده باشند از کیسه های آب گرم می توان برای کاهش درد گوش و دندان استفاده کرد. در مورد دندان درد ، کیسه آب گرم را روی فکی قرار دهید که دندان درد دارد.

کاربرد های کیسه آب گرم در زمستان

قرار دادن کیسه آب گرم روی ناحیه شکم هنگام خوابیدن باعث پیشگیری از سرمازدگی در فصل زمستان می شود. در روزهای سرد زمستان بهتر است حدود یک ربع قبل از خوابیدن بر روی تخت یک کیسه آب گرم را بر روی رختخواب خود قرار داده یا به همراه کیسه آب گرم بخوابید این کار باعث گرم شدن بدن و کاهش پا درد های صبحگاهی کاهش سرما زدگی پهلوها در زمستان می شود.

از دیگر فواید کیسه آب گرم می توان بالا بردن سیستم ایمنی بدن بعد از استفاده مکرر را نام برد این امر به خصوص در هنگام فصل های سرد برای جلوگیری از بیماری هایی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی مهم است که همانطور که گفته شد با گرم نگه داشتن بدن باعث افزایش سیستم ایمنی می شود. در “کیسه آب گرم برقی” می توانید انواع محصولات کیسه آب گرم برقی را مشاهده و در صورت تمایل اقدام به خرید کنید.

  راهنمای خرید و نکات مهم در مورد تشک مواج

کیسه آب گرم برای کودکان یا نوزادان نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کودکان و نوزادان به تغییرات دما حساس هستند و به سرعت دچار سرماخوردگی می شوند.

فواید کیسه آب گرم برای دردهای مزمن

فصل زمستان با خود بیماری های شایع آبریزش بینی ، سرفه و سرماخوردگی را به همراه می آورد . بیمار بودن مرحله ای بسیار آزار دهنده و طاقت فرسا است که ممکن است در زندگی خود تجربه کنید. بنابراین کمپرس گرم می تواند گرفتگی قفسه سینه فرد را تسکین داده و به فرد کمک کند تا آزادانه نفس بکشد تمام آنچه فرد باید انجام دهد این است که یک کیسه آب گرم در بالای قفسه سینه خود قرار دهد.

حتی می توان با کیسه آب گرم خوابید در هنگام انجام این روش بهتر است مطمئن شوید که آن را درست در بالای قلب خود قرار نمی دهید.

کاربرد کیسه آب گرم در دوران بارداری

از دیگر فواید کیسه آب گرم که مهم بشمار می آید می توان استفاده از آن را در زمان قائدگی یا حاملگی (درد کمر)نام برد.  مرحله بارداری می تواند باعث ایجاد ناراحتی های زیادی شود. میزان دردهای ایجاد شده متفاوت می باشد در حالی که برای برخی درد قابل تحمل می باشد ، ولی عده ای مجبورند تمام فعالیت های خود را متوقف کنند و منتظر بمانند تا این درد از بین برود.

دردهای دوران بارداری ممکن است در مکان های مختلف مانند معده یا لگن ایجاد شوند. استفاده از کیسه آب گرم با از ببن بردن درد باعث راحتی و آرامش فرد می شود آرام بگیرید.

فواید کیسه آب گرم فقط به کاربرد پزشکی ختم نمی شود بلکه باعث صرفه جویی در مصرف برق و گاز توسط سیستم های گرم کننده و همچنین کاهش هزینه خرید وسایل گرم کننده و صرفه جویی در وقت فرد می شود درنتیجه کیسه آب گرم وسیله ای بسیار کاربردی و در عین حال بسیار ارزان می باشد.

برای تهیه و اطلاع از موجودی انواع کیسه های آب گرم به سایت آبی سلامت مراجعه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *