ویدیو آموزشی

آموزش نحوه استفاده از دماسنج دیجیتال و رطوبت سنج

ما در این مقاله می خواهیم به بررسی نحوه استفاده از دماسنج دیجیتال بپردازیم .اندازه ­گیری دما و رطوبت محیط یکی از رایج ­ترین اندازه‌ گیری‌ های فیزیکی است. کیفیت رطوبت ­سنج برای نتایج قابل اعتماد، بسیار مهم است. محیط ما از چندین عنصر مختلف ساخته شده است، در حالی که ما به طور کلی تصور می‌کنیم که اکسیژن، دی اکسید کربن و حتی نیتروژن، قسمت اعظم جو زمین را تشکیل می‌دهند، محتوای آب در هوا نیز به طور مداوم وجود دارد.

رطوبت چیست و چرا باید اندازه ­گیری شود؟

 ما دستگاهی تحت عنوان رطوبت سنج داریم که شاید خیلی ها روش کار با آن را ندانند. در این قسمت مقاله می خواهیم به بررسی نحوه استفاده از رطوبت ­سنج دیجیتال بپردازیم.و لی ابتدا می گوییم که رطوبت چیست ؟ رطوبت مقدار بخار آب موجود در هوا است. اگر بخار آب زیادی در هوا وجود داشته باشد، رطوبت هوا زیاد می‌شود. هر چه رطوبت بیشتر باشد، هوای بیرون و محیط مرطوب‌تر می‌شود. در گزارش ­های هواشناسی، رطوبت معمولاً به عنوان رطوبت نسبی توضیح داده شده است.

رطوبت نسبی به میزان بخار آب موجود در هوا گفته می­شود که به صورت درصدی از بیشترین مقدار بخار آبی که هوا می‌تواند در همان دما نگه دارد، بیان می‌شود. هوا را در دمای -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) در نظر بگیرید. در آن دما، هوا حداکثر می­تواند 2.2 گرم آب در هر متر مکعب را در خود نگه دارد. بنابراین اگر 2.2 گرم در هر متر مکعب آب در دمای 10- درجه سانتیگراد در بیرون وجود داشته باشد، محیط در رطوبت نسبی 100 درصدی می‌باشد.

اگر 1.1 گرم آب در هوا در دمای 10- درجه سانتیگراد وجود داشته باشد، محیط دارای رطوبت نسبی 50 درصدی می‌باشد. هنگامی که رطوبت زیاد است، هوا آنقدر با بخار آب مسدود می‌شود که جایی برای مولکول‌های دیگر وجود ندارد. اگر زمانی که محیط مرطوب است عرق کنید، خنک شدن سخت می‌شود، زیرا عرق بدن نمی­تواند آنطور که نیاز دارد در هوا تبخیر شود.

رطوبت موجب بروز  انواع آسیب‌های منفی است، از جمله کپک در خانه (معمولا حمام، جایی که اغلب خیس است)، و همچنین نقص در وسایل الکترونیکی معمولی خانگی رطوبت در هوای مرطوب روی وسایل الکترونیکی می‌نشیند یا متراکم می‌شود. این امر می‌تواند جریان الکتریکی را قطع کند و باعث از دست دادن توان وسایل الکتریکی شود. کامپیوترها و تلویزیون‌ها اگر در برابر اثرات رطوبت محافظت نشوند، طول عمر مفید خود را از دست می‌دهند.

رطوبت سنج یک دستگاه، برای اندازه‌گیری مقدار بخار آب موجود در هوا است. رطوبت نسبی، میزان آب موجود در هوا را نسبت به حداکثر مقدار بخار آب (رطوبت) اندازه‌گیری می‌کند. این فرمول است:

٪ RH = 100٪ × Pw . Pwsرطوبت نسبی تا حد زیادی به دما بستگی دارد، زیرا مخرج طبق تعریف (Pws) تابعی از دما است.

سیستم‌هایی در صنعت وجود دارند که تحت تأثیر دما و رطوبت هستند، بنابراین اندازه‌گیری رطوبت و دما برای سنجش عدم وجود ناهنجاری خاصی مهم است. تقریباً در هر آزمایشگاه، انبار، سالن تولید و اتاق کار، دما و رطوبت را در تعداد زیادی از نقاط پراکنده کنترل می‌کنند. اطلاعات سنجیده شده برای سیستم‌های مرکزی جمع آوری می‌شود که در صورت انحراف مقدار دما و رطوبت از حد مجاز هشدار می‌دهند.

اندازه‌گیری شرایط دما و رطوبت، امکان تنظیم دما و رطوبت، توسط سیستم‌های کنترل دما و رطوبت را فراهم می‌کند.این امر موجب ایجاد شرایط محیطی خوب برای نگهداری مواد، اجزاء، محصولات نهایی و لوازم خانگی در شرایط هوایی مرطوب می‌شود. رطوبت بالا اغلب باعث آسیب به فلزات، کاغذ، مواد شیمیایی، محصولات الکترونیکی و نوری می‌شود.

یک دستگاه تست رطوبت با کیفیت خوب برای کسانی که به طور معمول در محیط‌های مرطوب کار می‌کنند، مفید است. اگر افراد زیادی در یک مکان کار می‌کنند، کنترل رطوبت ضروری است. بسیاری از افراد در محیط‌های مرطوب احساس ناراحتی کرده و اگر برای مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرند، می‌توانند از اثرات نامطلوب بیماری رنج ببرند.افراد مبتلا به آسم به ویژه تحت تأثیر محیط‌های مرطوب قرار می‌گیرند.

بنابراین بسیار مهم است که به طور منظم رطوبت یک محیط را بسنجید. در هر آزمایشگاه، انبار، سالن‌های تولید و اتاق کار، دستگاه نظارت بر دما و رطوبت وجود دارد و در بسیاری از موارد اطلاعات تغییر دمایی برای بهینه سازی کیفیت، جمع آوری می‌شود.سنسورهای حساس به رطوبت معمولاً به عنوان رطوبت سنج نیز شناخته می‌شوند. این دستگاه­ها به طور کلی به دو نوع مجزا رطوبت سنج و سنسور رطوبت تعریف می‌شوند.

تفاوت عمده بین رطوبت سنج و سنسور رطوبت در این است که رطوبت سنج‌ها به عنوان ابزار دستی و قابل حمل طراحی شده­اند تا کاربردهای مختلفی داشته باشند. یک سنسور رطوبت برای نصب در یک مکان مانند دیوار طراحی شده است و دائماً رطوبت (و سایر پارامترها مانند دما) را در محیطی که در آن قرار می‌گیرد، می‌سنجد. سنسور رطوبت ابزاری بسیار مفید در کاربردهای مختلف است.

بسیاری از رطوبت سنج‌ها دارای قابلیت اندازه­گیری نقطه شبنم نیز هستند. نقطه شبنم، اساساً زمانی است که بخار آب در یک منطقه شروع به متراکم شدن به حالت مایع می‌کند. با تعیین این مقدار، کاربران می‌توانند اطمینان حاصل کنند که رطوبت هوا فرصت تبدیل شدن به آب را پیدا نمی‌کند و این به نوبه خود ایمنی را افزایش می‌دهد و موجب جلوگیری از آسیب به خواص و اجزا می‌شود.

برای مطلع شدن از قیمت دماسنج ها می توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

ثابت نگه داشتن دما و رطوبت برای آن دسته از افرادی که از افراد سالمند و یا بیمار نگهداری می‌کنند بسیار مهم است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان استفاده ار یک دماسنج را توصیه می‌نمایند. دماسنج یا ترمومتر دستگاهی است که به کمک آن می‌توان دمای یک محیط بسته یا گرادیان دما (درجه گرم یا سرد بودن یک جسم) را اندازه‌گیری نمود.

برای آشنایی با برند بیورر می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

 

انواع دما سنج

به طور کلی دو نوع دماسنج وجود دارد:

دماسنج جیوه‌ ای و یا دماسنج الکلی

این سوال که نحوه استفاده از دماسنج دیجیتال چگونه است را در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم. این نوع دماسنج دارای ساختار ساده تر بوده و دمای محیط را بر حسب درجه نشان می‌دهد. دماسنج‌ های جیوه‌ ای اغلب به روی دیوار محیط مد نظر نصب شده و دارای قیمت خرید کم‌تری می‌باشند.

دماسنج‌ های دیجیتال

 این نوع دماسنج‌ ها که از یک‌ باطری به عنوان منبع انرژی استفاده می‌نمایند دارای دقت و سرعت بیشتری نسبت به سایر دماسنج‌ها می‌باشند. انواع مختلف این نوع دماسنج‌ها می‌توانند دما، رطوبت، ساعت، تاریخ، ماکزیمم و یا مینیموم دما را به روی صفحه نمایشگر خود نشان دهند.

دماسنج‌های دیجیتال به دو صورت رومیزی و دیواری به بازار عرضه شده‌اند. همه انواع دماسنج‌های دیجیتال دارای یک سنسور حساس داخلی و یک سنسور حساس خارجی بوده که توسط آن دمای محیط را اندازه‌گیری می‌نمایند.

اگر به دنبال فشار سنج می گردید ، مقاله انواع فشار سنج ها را مطالعه کنید.

انواع دماسنج های دیجیتالی

دماسنج‌های دیجیتال به دو نوع دماسنج‌های لمسی و دماسنج‌های ساده تقسیم می‌شوند.

دماسنج‌ های دیجیتالی لمسی

این نوع دماسنج‌ها دارای صفحه نمایشگر لمسی بوده که به کمک آن می‌توان تنظیمات را بدون استفاده از دکمه انجام داد.

دماسنج‌ های دیجیتالی ساده

دارای یک نمایشگر ساده بوده که تنظیمات مربوط به این دستگاه، توسط دکمه‌های تعبیه شده به رو یا پشت دستگاه صورت می‌گیرد. دماسنج‌های دیجیتال قادر به نمایش دمای محیط داخل :

از ۰ تا ۵۰+ درجه سانتیگراد (۳۲ تا ۱۲۲ درجه فارنهایت) و قادر به سنجش دمای محیط خارج توسط سنسور خارجی ( کابل ) از ۴۰- تا ۷۰+ درجه سانتیگراد (۴۰- تا ۱۵۸+ درجه فارنهایت) می‌باشند. طول سنسور خارجی تعبیه شده به روی بیشتر انواع این دستگاه‌ها 1.5 متر بوده و دقت اندازه­گیری دما در این رطوبت سنج‌ها 0.1 می‌باشد.

یکی از بهترین انواع دماسنج، دماسنج دیجیتالی بریسک HT20 می‌باشد. دماسنج دیجیتالی بریسک HT20، یک دماسنج با دقت بسیار بالا بوده که دمای محیط را به طور مداوم اندازه‌گیری کرده و به روی مانیتور نشان می‌دهد. این محصول علاوه بر قابلیت سنجش دما، دارای قابلیت سنجش رطوبت محیط نیز می‌باشد.

نحوه استفاده از رطوبت ­سنج دیجیتال

مهم‌ ترین ویژگی‌ های دماسنج دیجیتالی بریسک HT20

 • دارای یک بدنه محکم از پلاستیک درجه یک ABS
 • دارای رطوبت سنج حرارتی
 • دارای صفحه نمایش بزرگ و خوانا
 • دارای سنسور بسیار حساس رطوبت
 • دارای ساعت زنگ ‌دار
 • تقویم
 • نمایشگر دیجیتال
 • سنسور خارجی

منبع انرژی این محصول توسط یک باطری نیم قلم تامین می‌شود. با قرار دادن باطری به داخل رطوبت سنج بریسک، دستگاه به طور خودکار روشن می‌گردد. اعدادی که بلافاصله پس از روشن شدن به روی دستگاه نشان داده می‌شوند، توسط سنسور موجود در داخل دستگاه به سرعت سنجیده شده­اند. برای دستیابی به دقت بیشتر رطوبت سنج بریسک، می‌توانید از سنسور خارجی دستگاه استفاده نمایید.

سنسور خارجی به شکل یک کابل جدا و به رنگ سفید بوده که در بسته بندی رطوبت سنج وجود دارد. پس از وصل نمودن سنسور خارجی به این محصول، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی، دمای محیط به روی دستگاه با حداقل درصد خطا، نشان داده می‌شود.

نمایشگر این دستگاه شامل سه ردیف می‌باشد که از بالا به پایین به ترتیب:

 • نشانگر دمای محیط بر حسب سانتی گراد،
 • رطوبت نسبی بر حسب درصد
 • زمان

به طور کلی دما و رطوبت دارای رابطه مستقیمی بوده، به این صورت که هر چه دما پایین‌تر باشد، میزان رطوبت استاندارد بالاتر خواهد بود. رطوبت استاندارد در محدوده 45 الی 55 درصد می‌باشد. برای تغییر تنظیمات دستگاه، اولین دکمه از بالا set را فشار داده و توسط دومین دکمه ADJUST می‌توانید دقیقه و ساعت دستگاه را تنظیم نمایید.

با فشار دادن بار دیگر این دکمه می‌توانید ساعت رطوبت سنج را روی 12 ساعت و یا 24 ساعت و یا ماه و روز را تنظیم نمایید. یک عدد دکمه در پشت دستگاه رطوبت سنج بریسک HT20 تعبیه شده که با فشار دادن این دکمه می‌توانید واحد دما را بر حسب سانتی‌گراد یا فارنهایت انتخاب نمایید.از این دماسنج می‌توان در محیط‌ های داخلی به خصوص اتاق کودکان استفاده نمود.

برای آشنایی بیشتر با برند بریسک می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از رطوبت سنج دیجیتالی بریسک HT20, و یا آشنایی با انواع رطوبت سنج و دماسنج دیجیتال با مشاوران ما در سایت آبی سلامت تماس حاصل نمایید. همچنین شما عزیزان می‌توانید برای بهره‌مندی از آموزش تصویری نحوه استفاده از رطوبت سنج بریسک، به سایت آپارات آبی سلامت مراجعه نمایید.

امیدوارم این مقاله که در مورد نحوه استفاده از رطوبت ­سنج دیجیتال و نحوه استفاده از دماسنج دیجیتال است سوالات ذهنی شما در این مورد برطرف کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *